• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
gaav - dariush mehrjui
1969 iran yapımı dariush mehrjui filmidir. gholam-hossein saedi filmi kendi oyun ve romanına dayanarak yazdı. bu filmin iran sinemasında italyan yeni gerçekçilik akımının da etkisiyle yeni bir sinema dili kurulmasına öncülük ettiği[1]; hatta iran yeni dalgası akımının bu filmle başladığı[2] kabul edilir. filmin adının türkçe karşılığı, inek 'tir.

film birçok köylünün seyirciye bakışıyla başlar. yaşlılar, kadınlar, çocuklar birazdan bir şey olacağını anlatırcasına bakmaktalar.köylerde hayvanların kaybolmaması için boyunlarına takılan zilin sesini duyuyoruz. köy meydanının ortasında bir genç, başka birini yüzünü siyaha boyuyor, kafasına bir başlık geçiriyor. adam korkulu, endişeli, kararsız bir halde bekliyor. başına ne geleceğini kestiremiyor. çocuklar bu iki kişinin etrafını sarmış, birazdan kendilerini eğlendirecek deliyi heyecanlı gözlerle izlemekteler. filmin girizgahı bu şekilde seyirciyi selamlar. köyde hasan tek ineğin sahibi olmanın gururunu yaşmaktadır. ona en iyi şekilde bakmakta, beslemekte ve doğum yapmasını beklemektedir. ineğin aniden ölümünü dostları şehre giden hasan’ dan gizlerler ve onun kaybolduğunu söylerler. ancak hasan bu haberle çöker.aynı zamanda köyün tek ineği olan bu hayvan, evli ve çocuksuz olan hasan'ın hayattaki en değerli varlığıdır. hasan asıl dramı ineği öldükten sonra yaşar. bundan sonra kendisini inek olarak hissedecektir.

humeyni'nin bu filmi çok beğendiği söylenir. bunun, islam devriminden sonra iran'da sinemanın onurunu kurtaran, yasaklanmayıp sürdürülmesine izin verilmesini sağlayan etken olduğuna inanılır. (vikipedi)
 1. burada eşya olan inek ortadan kalktığında eşyanın boşluğu bir başka canlı olan insanla doldurulur, demek ki düşünmek de yetmiyormuş, bir ineklik değerimiz varmış.
 2. siyah beyaz filmin ancak kalitesiz bir görüntüsünü bulabilirsiniz, o görüntü de koredeki bir festivalden kalma olduğu için üstüne korece bir altyazı gömülüdür. türkçe bir altyazı bulur (ya da ingilizce) karışmasın diye ya yukarı kaydırır ya da rengini değiştirirsiniz. evde arkadaşlarla toplanıp filmi izlemeye karar verirsiniz. filmi izlerken gürültü ettikleri olur ama arkadaşlar iyidir. hem bazıları gelirken şarap getirirler. her karesinden ayrı bir tat alacağınız türden bir film değil. izlerken kendinizi bir fotoğraf sergisinde de hissetmezsiniz. ama filmin atmosferi sizi içine çeker ve bütününü sevdirir size. bir de bazen öyle noktalar gelir ki bir cümle ile mest eder sizi film. bittiğinde bir iki saniye sessizlikten sonra biri ayağa kalkar: "bir sigara falan içelim, sonra da birer kadeh daha şarap alıp tekrar başlayalım mı filme?" diye sorar muhtemelen. öyle anlamadığından falan da değil tekrar izlediğinizde alacağınız keyfi bildiğinden. kırmayın onu tekrar izleyin, şu sigarayı da bırakın artık.

  !---- spoiler ----!

  hasan öldü. ben hasanın ineğiyim.

  !---- spoiler ----!