• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
gaslight - george cukor
1800'lü yılların sonlarında geçen hikayede küçük paula alquist ve teyzesi alice birlikte yaşadıkları evde bir saldırıya uğrarlar ve alice öldürülür. teyzenin mücevherleri kaybolmuştur ve katili de yakalanamamıştır. paula ise sonrasında kariyerine teyzesi gibi şarkıcı devam edebilmek için müzik dersleri almaya başlar. müzik öğretmeni gregory anton'a aşık olan paula kısa bir süre sonra onunla evlenir. evlendikten sonra, yıllardır hiç gitmediği o evde eşiyle beraber yaşamaya başlar. fakat paula, teyzesinin öldürüldüğü evde zaman geçirdikçe, aklından şüphe edecek derecede gizemli ve tuhaf olaylar yaşamaya başlar.
  1. az önce bitirdiğim başrollerini ingrid bergman, charles boyer, joseph cotten'in paylaştığı 1944 yapımı psikoloji ve gizem karışımı film. özellikle ilk defa izlediğim ingrid bergman'ın bu filmdeki oyunculuğu çok başarılı ki kendisi bu rolle oscar ödülünü almış. fark etmeden deli olduğuna inandırılmak ve buna karşı elinden hiçbir şey gelmemesi ise oldukça korkutucu.

    günlük hayatta ne kadar farkına varıyoruz bilmiyorum ama insanların bize karşı tutumları ve bizim onlara karşı tutumlarımız aslında çok önemli. birisine yetersizlik,suçluluk, aşağılık duygusu, değersizlik aşılayarak onun olumlu benlik algısını, kendine olan güvenini yerle bir etmek ve maruz kalan kişinin bir süre sonra sanki doğal bir şeymiş gibi buna inanması ciddi psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir.