1. yüzyılın beyin cerrahı olarak bilinen, ilk beyin bypass ameliyatını da gerçekleştiren diyarbakırlı bilim adamı ve beyin-sinir cerrahı.
  kendisinin birkaç konuşmasını dinlemiş biri olarak sadece tıbbi değil tarihi bilgisi de hayran bırakır vaziyette diyebilirim. tıptan çok astronomi ve özellikle sümer tarihinden bahsettiği konuşmaları olmuş ve büyük bir heves ve disiplinle anlattığına sahit olmuşumdur.
  herkesin bitmesini beklediği bir aceminin ya da öğrencinin konuşmasını bile pür dikkat dinlemiştir ve sorular sorup onurlandırmıştır da.
  yani sadece bir bilim adamı değil kesinlikle daha fazlasıdır gözümde.
 2. beyin - aşk ilişkisine ilişkin sözleri beni gülümsetmişti: "beyin hem uzayı algılamaya çalışıyor hem de atomu parçalamaya çalışıyor. her kararımızı yüzde 51 ile veririz. sadece aşık olduğumuz zaman yüzde 100 karar veririz. yani kimyevi anlaşma. bazen bir bakış, şimşek çakar. o zaman nasıl oluyor ki koca beyin, yüz milyar hücre birden şaşırıveriyor. insan her şeyi unutuyor. bir hücre gidiyor milyarlarca hücre arkasından gidiyor.”

  kaynak

  koyunlar hocam, koyunlar*
  mesut
 3. gazi yaşargil ismiyle anılan ve beyin ameliyatlarında kullanılan klipslerin mucididir.hatta bu klipslerden 2 tanesi şu an annemin beyninde takılıdır.

  (bkz: beyin anevrizması)
  lapis