• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar n.k. sandars
gılgameş - n.k. sandars
mezopotamya'nın ünlü uruk kralı gılgameş için yazılmış bu destan, geçen yüzyılda arkeologlar orta doğu'nun gömük kentlerini birer birer ortaya çıkarana kadar tümüyle unutulmuştu. bu şiirlerin dünya edebiyatında belirli bir yeri vardır, üstelik homeros'un destanından 1500 yıl önce yazılmış olmalarından ötürü değil, öncelikle anlattıkları hikayenin özelliğinden ve türünden dolayı. destan tam bir serüven, bir ahlak dersi ve trajedinin karışımıdır. olaylar süresince, ölümlülük sorununa eğilinir bilginin ardından gidilir ve insanların alınyazısından kaçışı görünür. gılgameş ilk insan tanrı değilse de, kuşkusuz hakkında bir şeyler bilinen ilk trajik kahramandır. homeros'un ilyada'sı ortaya çıkana kadar yazılmış ve günümüze kalabilmiş en güzel destan şiirdir ve ilyada'dan çok daha eskidir.
  1. genelde 'gılmamış destanı' olarak bilinir bizde. sonuçta aynı şey, ha gılgameş, ha gılgamış. kitap güzel, diğer 'gılgamış destanı' üzerine yazılmış farklı eserler hiç okumadığımdan dolayı nicelik-nitelik ve orantılama da yapamıyorum açıkçası.

    kitabın iyi tarafı, kitabı açar açmaz direkt gılgamış destanı'nı aktarmıyor oluşu. ilk önce 18-19 yy.'da orta doğu'da yapılmış arkeoloji kazılarında bulunan sayısız tabletlerin bir araya getirilmesi ve birçok arkeolog tarafından incelenerek aktarılması sonucunda ortaya çıkan verileri toparlayarak bu kitabı oluşturuyor yazar. hani sümer dönemi yazılan tabletler ile babil dönemi yazılan tabletleri dahi karşılaştırıyor hikayede herhangi bir kopukluk oluşmasın diye. işte bu yüzden okunmasını tavsiye edebilirim. zaten ince bir kitap, 136 sayfa, bir oturuşta okunan akıcı eserlerden.