• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
güvercin - patrick süskind
gayet düzenli bir yaşam süren, içine kapanık, sıradan bir insan olan jonathan noel, yıllardır bir bankanın bekçiliğini yapmaktadır. bütün yaptığı banka müdürünü karşılamak, arabasının kapısını açmaktan ibarettir. paris'te bir çatı katında yaşamakta, ileride bu katın sahibi olmayı hayal etmektedir. ancak bir gün karşısına çıkan bir güvercin, bu sıradan insanın tekdüze yaşamını altüst edecektir.
 1. bir güvercin insanın yaşamını bir anda karmaşık bir hale getirebilir mi? içine kapanık, kendi halinde, kurduğu düzene sadık ve rahatsız edilmek istemeyen bir insansa, evet.
 2. süskind'in şaşırtmaya devam ettiği öykü kitabı.
  bu kitap insan yalnızlığının nasıl bir dokunulmaz kale haline dönüştüğünü anlatıyor.
  çok değil daha önceki zaman'larda yalnızlaşan insanları anlatan avrupalı yazarlar artık bu yalnızlığa örülen yıkılamaz surları, sağlam kaleleri anlatır oldular.
  (bakınız: sonbahar kuarteti, kusursuz kadınlar)
  büyük ve çaresiz bir yalnızlık
  bu kitabın kısa özeti.
  bir güvercinin sınırları aşmasına bile tahammül edemeyen, gittikçe yükselen yalnızlık duvarları.
  kısaca okunası bir süskind kitabı.
  her kitabında bizi şaşırtan süskind bundan sonraki hikayesi her sommer ile beni güldürmüştü. en sevdiğim süskind kitabı seçtim onu, meraklılarına duyurulur.
 3. sıradanlıktan tekdüzelikten zevk alan, bundan öte kendini dünyadan-gerçek hayattan böyle koruyan bir banka kapı bekçisinin "terslik"le başlayan ve bu tersliğin etkisinde devam eden bir gününün hikayesi.

  benim için en güzel kısım kendini sokakta yaşayan adamın yerine koyduğu bölümdü..

  çok fazla ve çok uzun betimlemeler var. zaman zaman sıktı ve bu küçücük kitapta yordu diyebilirim. etrafta olanların anlatılmasından veya ...gitti, ...yaptı, ... etti şeklinde giden düz cümlelerdense daha fazla psikolojik tahlil okumayı, j. noel'in iç dünyasını daha fazla öğrenebilmeyi isterdim doğrusu.

  güvercin sadece bir başlangıç; tekdüzeliği aksatan bir nokta sadece geri kalan her şey j. noel'in kendi kuruntusu, adım adım çöküşünün öyküsü.