• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar john scalzi
hayalet tugay - john scalzi
"stephen king bilimkurgu yazmayı deneyip de john scalzi'nin yarısı kadar eğlenceli olsaydı kendini şanslı sayardı."
the dallas morning news (hayalet tugay hakkında)


hayalet tugay, koloni savunma güçlerinin özel kuvvetleridir. bu seçkin askerler ölülerin dna'sından yaratılır ve ksg'nin en zorlu operasyonlarına çıkacak mükemmel savaşçılar haline getirilir. genç, hızlı, güçlü ve normal insan çekincelerinden bütünüyle yoksundurlar.

evren, insanlık için tehlikeli bir yerdir ve daha da tehlikeli olmak üzeredir. önceden savaşmış olduğumuz üç ırk, uzaya yayılışımızı durdurmak için ittifak kurar. onları bir arada tutansa ksg'nin en büyük sırlarını bilen hain bilim insanı charles boutin'dir. ksg galip gelmek için boutin'in niye böyle bir şeye kalkıştığını bulmak zorundadır.

jared dirac -boutin'in dna'sından yaratılan bir süper insan cevapları temin edebilecek yegane kişidir. jared'ın beyninin boutin'e ait elektronik anılara erişebilmesi gerekmektedir, fakat anı nakli başarısız olunca jared, hayalet tugay'a teslim edilir.

jared ilk başta mükemmel bir askerdir. fakat boutin'in anıları yavaş yavaş yüzeye çıktıkça jared onun ihanetinin sebeplerini ve insanlığın düşmanlarının basit bir yenilgiden çok daha feci şeyler planladıklarını anlamaya başlar.

"yaşlı adamın savaşı'nın devam romanı, yoğun bir askeri aksiyonla keskin sezgileri bir araya getiriyor şiddetle tavsiye edilir."
library journal
 1. bence üçlemenin en iyisi.

  İlk kitaba kıyasla daha derin karakter kurgusu, kainat boyutunda politik entriklarla sağlamlaştırılmış alt yapı kitabın artıları. Kitabın evreni her ne kadar kusursuz düşünülmüşse de; bahsi geçen ırkları (rrayler, elhesalar, obinler) dış özellikleri peki iyi tarif edilememiş, hatta zaman zaman duruma göre yeni özellikler eklenmiş, eksiltilmiş gibi geldi. İlk kitaptan beri hayran kaldığım akıllı kan, beyin dostu (ki bu çeviriler de harika olmuş) gibi teknolojik kurgular süper. Bence Scalzi'nin hayattaki en büyük şansızlığı Lucas'tan sonra dünyaya gelmek. Zira bu seri filme dahi çekilse ana temada Yıldız Savaşları'ndan araklanmış hissi verecek.

  Amaçsız aksiyon ve en büyük asker bizim asker modundaki ilk kitaptaki soru işaretlerini gideren, şu hali ile bile serinin dördüncü kitabını (Zoe'nin Öyküsü) almaya mecbur bırakan (üçü bu kadar merak etmiyorum), insanoğlunun aç gözlülüğünün 7 galakside baki kalacağını ortaya koyan hikayesi ile fırsatını bulursanız okumanız gerekenlerden...
  vega