1. 1974 yılında amerikalı fizikçi dr. henry judah heimlich tarafından tarif edilen ve solunumu engelleyecek şekilde trakeayı tıkayan besin veya cismi yerinden çıkartmak için yapılan işlem. manevrayı yapacak kişi hastanın arkasına geçer ve ellerini hastanın göbeği ile kaburgaları arasındaki boşluğa yumruk yaparak kenetler. karnına doğru sert ve ani basınçlar uygulayarak hastanın ayakları yerden kesilene kadar çırpar. solunumu tıkayan cisim ağızdan atılana kadar işlem devam eder. amaç, karına yapılan basınç artışının akciğerleri sıkıştırarak o basınçla cismi dışarı fırlatmaya çalışmaktır. ilk yardım konusunda eğitim almış kişilerce yapılması daha uygundur.
  2. sadece eğitimini almış insanların uygulaması gereken bir teknik.

    geçen gün okulun önünde boğazına bir şey kaçtığı için nefes almakta zorlanan - nefes alabiliyor. tam tıkanma durumu söz konusu değil- bir kızla karşılaştık 2 arkadaş. ben nesi var diye bakarken arkadaşım bir ambulans, araba ve gerekirse diye bir bıçakla pipet aramaya başladı (neyse ki bunlara gerek kalmadı çünkü gerek kalsa ne yapacağımızı biz de bilmiyoruz açıkçası. tahminen kullanamazdık bile). tam bu arada ne olduğu belirsiz bir çocuk açılın televizyonda gördüm diyerek kızı arkadan kavradı ve sternuma baskı yapmaya başladı.

    eğer orada ben ve arkadaşım olmasa kızın hali nice olurdu tahminen. kırıklar, zedelenmeler gırla giderdi.

    sırf bu hikayedeki çocuk olmamak için gidip temel ilk yardımı öğrenin. gerçekten çok basit bilgilerle insanları kurtarabilirsiniz