1. türkçesini uyduramayıp "hiperfocal mesafe" diye basit bir harf değiştirme numarasıyla yazdığımız bu fotoğrafçılık teriminin aslı "hyperfocal distance" olup fotoğrafçının bilmesi gereken bir zamazingodur.

  hiperfocal mesafe; özellikle manzara fotoğraflarında her yerin mümkün olduğunca net çıkması için odaklama yapmak gereken mesafedir. ayrıca (bkz: alan derinliği)

  bir manzara fotoğrafı çekeceğiz, fotoğrafı çekeceğimiz manzaranın mümkün olduğunca net çıkmasını istiyoruz. o halde nereye netleme yapmamız gerekiyor?
  kullandığımız diyafram (f) ve lensimizin odak uzaklığı (mm) değerine göre yaptığımız hesap sonucunda ortaya çıkan değerdir. bu hesap her zaman tutmayabilir.
  bunu hesaplamak için formüller var, ancak benim matematikle aram iyi değil.

  en iyisi deneme yanılma yöntemidir, ancak (bkz: hyperfocal pro) isimli android uygulaması, makin ve lens marka modeline göre bu konuda oldukça yardımcı bir araç.


  not: konunun uzmanı değilim, araştırıp sağdan soldan öğrenip uyguladığım, işime yarayan bilgileri paylaşmakta beis görmüyorum.
 2. günümüz dslr kullanıcılarını tatmin etmeyecek sonuçlar sağlayan bir terimdir.

  Nedir? manzara fotoğraflarında, net alan derinliğini maximum tutmak adına yapılan hesaplamadır.
  Hiperfokal mesafe hesabındaki değişkenler, Lensinizin tipi, odak uzaklığınız ve netleme mesafesi şeklindedir.

  Günümüzde hiperfokal mesafe neden tatmin etmiyor?
  sebebi şu ki; "adam yapmış coniye göre, uyar mı hiç aliye göre?" ifadesinin tıpkısının benzerinin üst versiyonudur.
  Yani, analog makinelerde çekim sonucunun doğruluğunu baskı yaptığınız kağıdın boyutları kadar test edebiliyordunuz. Şimdi ise makineler oldu mu 38 mpixel... sonuç olarak da dijital anlamda büyüttükçe büyütüp, "acaba netlik ne kadar doğru" diye kontrol ediyoruz. Bu da sizi tatmin etmiyor...

  Velhasıl; bu formül, baskı kağıdı üzerinde gözün töleransları dahilinde elde edilebilecek en yeterli netliği hesaplar...

  Bakın şu arkadaş, (biraz sinirli de olsa) durumu anlatabilmiş...

  Bir de fotoğraf tekniklerinde ve terimlerinde anlatımlarına ve araştırmalarına güvendiğim Sevgili Hakkı Ceylan' da diyor ki;
  "Elbette keskinlik veya netlik çok belirgin kavramlar değiller. Önceleri fotoğrafları fotoğraf kağıdına basarak ve belirli mesafeden bakarak incelerdik. Özellikle fotoğrafın dijitalleşmesinden sonra, fotoğraflarımızı incelerken %100 boyutuna getirip bilgisayar monitöründe piksel piksel incelemeye başladık. Böyle bir incelemede yukarıda bahsedilen net alan derinliği içerisinde kalan objelerin keskinliği sizi tatmin etmeyebilir. Fakat emin olun ki baskı aldığınızda o fark ortadan kalkacaktır." tamamı