• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.50)
iklim meselesi
national geographic channel’da izleyiciyle buluşacak bu 3 bölümlük özel belgesel seride, yirmi birinci yüzyılın sonlarına doğru avrupa ve orta asya bölgesinde küresel iklim değişikliğinin etkilerine en çok maruz kalacak ülkelerden biri olan türkiye’nin meseleyle olan yakın ilişkisi ekranlara taşınıyor. iklim meselesi’nde konu her yönüyle incelenip çözüm önerileri tartışılıyor ve bu sayede izleyicilerde farkındalık yaratmak hedefleniyor.
 1. ilk bölümü bugün national geographic'te yayınlanan, iklim değişikliğinin türkiye'deki etkilerini ozan güven, halit ergenç, serenay sarıkaya ve ezgi mola gibi isimlerin anlatımıyla dinlediğimiz belgesel.
  günümüzün en mühim ve acil sorunlarından olan iklim değişimi hakkında en azından temel bir bilgi sahibi olmak çok önemli. bu açıdan ünlü isimlerin anlatıcı olması etkili bir yöntem gibi görünüyor, en azından ilk defa bir belgeselin afişlerini bilboardlarda gördüm.

  ilk bölüm olan "iklim meselesi: ön izleme"de halit ergenç zonguldak'ta iklim değişiminin en önemli aktörlerinden olan kömür madenlerine giderken ozan güven karadeniz'deki hes (hidroelektrik santralleri) tartışmalarına odaklanıyor. bu bölümün en etkileyici kısımları ise yarım asırdır kömür madenlerinde çalışan bir amcanın kendi şiirini okuduğu anlar ve "farkında olmak insanın omzunda büyük bir yük." cümlesiydi.
 2. şu an izliyorum. bana biraz yüzeysel geldi. daha etkili daha net birşeyler beklemiştim.

  ozan güven ve oğlu iyi bi ikili olmuş

  ayrıca yurdumdan güzel manzaralarda var