• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
incognito - david eagleman
siz daha tehlikeyi algılamadan, ayağınızı fren pedalının üstüne götüren kim? neden sır saklamakta böylesine başarısız, nedenini bilmeden birini çekici bulmakta bu kadar başarılıyız? eğer bilinçli zihin, yani sabah uyandığınızda sizinle birlikte uyanan ben, buzdağının yalnızca görünen kısmıysa, zihninizin geri kalanı tüm bir ömür neyle iştigal etmekte?

ünlü nörobilimci david eagleman, 20 dilde yayımlanan -ve neredeyse şimdiden klasikleşen- kitabı incognito ile beynimizin derinlerine dalarak, yaptığımız, düşündüğümüz ya da hissettiklerimizin çok büyük bir kısmının bizden başka bir biz tarafından yönetildiğini ürkütücü bir berraklıkla ortaya koyuyor. sadakat geninden sizi olmadığınız birine dönüştüren beyin zedelenmelerine; optik yanılsamalardan striptizcilerin neden ayın belirli zamanlarında daha çok para kazandığına; truva fatihi odysseus'tan renkleri işitip biçimleri tadabilen sinestezik insanlara kadar geniş bir yelpazeden vakaları ve araştırmaları bir araya getiren incognito, beynimizin işleyişi ve çelişkileri hakkında olağanüstü bir keşif yolculuğu sunuyor.

"kendimizle aramızdaki fark, bir başkasıyla aramızdaki fark kadar büyüktür." montaigne

"zihniniz bu kitap için size teşekkür edecek." wired
 1. nörobilimci david eagleman'in insan beyninin gizli hayatini konu edindigi eseri. ana fikri kisaca "aslinda sen sen degilsin" seklinde ozetlenebilir. yani insan bilincini degil bilinc disi durumu cok iyi anlatmis. cok fazla tıbbi terime bogmadigindan rahatlikla okunabiliyor. yazarin bazi ornek vakalari inceledigi kisimlarda vakalarin cogunun kontrol disi oldugunu ogrenince biraz urperiyorsunuz ancak beynin nasil isledigini merak edenler icin kesinlikle ufuk acici bir kitap.
 2. kitabın arka kapağında wired'ın da dediği gibi: "zihniniz bu kitap için teşekkür edecek".
  gerçekten de öyle. david eaglemen bize bir soru soruyor: eğer beynimizin %2-3'ünü kullanıyorsak, geri kalanı tüm ömrümüz boyunca ne iş yapıyor? işte bu noktada devreye incognito giriyor. evrende görülen en karmaşık yapıyı bizlere güzel bir üslupla sunuyor sevgili eaglemen.

  tıp terimleri sıklıkla geçtiği için dili biraz ağır gelebilir. zaten beynimizi bize daha nasıl anlatabilirdi? kısa sürede hepsini okumalıyım havasında okuyamayacağını biz eser; kendimizi tanımamızı sağlayan çok iyi bir eser.

  7 bölüme ayrılmış, her bölümde farklı şeylere değiniyor. her bölümde yeterince örnek vererek olayları daha iyi anlamanızı sağlıyor.
  son bölümde hukuka da girmiş. yakın zamanda birçok vakanın tıpa danışacağını savunuyor ki bence de öyle.
  birçok spoiler vermek isterdim; ancak merak etmenizde fayda var. harcadığınız zamana değecek!