1. "az ye, az konuş, az uyu." öğüdü tutularak başlanabilir. irade hangi konuda zayıfsa ona yönelik yöntemler vardır. ileri aşamalarda letaifleri açmaya gelir mesele.
 2. bu konuda kafamda tasarladığım bir örnek vardı, paylaşmak bugüne kısmetmis.

  öncelikle belirteyim; hayatı, evrenin akışını kavramak kendini yönetme becerisinden önce gelirse işler gayet kolaylaşır.

  beden için bir araba diyelim, ruhumuz ya da bilincimiz ya da aklımız da bu aracın şoförü olsun. ve bu hayat o da bir otoban olsun.

  gidiyoruz, aracımız ilerliyor amacımız otobanı kavramak, kıvrımlarını anlamak bu yüzden aracın önüne bakmıyoruz daha uzağa yolun gidişine bakıyoruz ve aracı bu gidişe bu akışa teslim ediyoruz. yolu kavradıysak sürekli direksiyon (irade) çevirmek zorunda değiliz. ancak bir engel, bir sorun olursa aracı yoldan çıkmasın diye manevra yapmak üzere direksiyon hakimiyetini koruyoruz. relaks ve sakin şekilde panik olmadan ilerliyoruz, ufkumuz açık.

  mesele yol bulmak değildir, yol bi hayattır zaten doğduğun anda ilerlemeye başlarsın. irade göstermek, yol bulmaya çalışmak yerine mevcut yolu kavramak gerekir. irade yakına bakıp panik olmak, aracı sürekli sarsmak hatta yoldan çıkarıp başka mutluluk vadeden yollara sokmak ise kavramak ufka bakmak yolu gidişi anlamak ve ona göre sürmektir.

  unutmadan mutluluk hazlarımızın toplamı değil savdigimiz belaların toplami olmuştur hep.

  ilgi: spinoza, schopenhauer
  abi