1. dünya sıralamasında ilk sırada olmaktan çokta rahatsız olmadığımız durum. geçtiğimiz 11 ayın toplamında 1816 işçi yaşamını yitirmiş. bu ölümler her sene azalmak yerine katlanarak devam ediyor. ülkemizde ki ekonomi inşaat sektörü üzerine kurulu olduğu için özellikle bu iş yerlerinde yaşanan ölümlere göz yumuluyor, denetimler düzgün yapılmıyor sonucunda canlar yitip gidiyor.

    peki işçi ölümleri neden azalmıyor?
    en başta ülkeyi idare edenler işçi ölümlerini fıtrat, takdir- i ilahi gibi argümanlarla normalleştirdiği için ve her katliamda olduğu gibi sorumluluk almaması. yaptırımların zayıf olması, davaların senelerce sürmesi veya yazılı kuralların sadece yazılarda kalması uygulanmaması. işçilerin yeterli mesleki eğitimler almaması.

    kaynak
  2. bu ülkede sendikalar patronlarla kanka olduğundan, işçinin yandaşı olmayıp, işçinin parasıyla gününü gün ettiklerinden bu durum düzelmez. soma'da 300 madenci hayatını kaybettiğinde sendikanın da denetleme sırasında patronlarla bir olup bir çok yanlışa göz yumdugu ortaya çıkmıştı. sonuç ne oldu hiç bir şey.