• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
ismail beşikçi - barış ünlü ve ozan değer
ismail beşikçi kitabı, bir yanıyla ismail beşikçi hakkında bu kapsamda yapılan ilk çalışma olma özelliği, bir yanıyla da beşikçi’nin yaşamı dolayımıyla kürt meselesinin nereden nereye taşındığı, sorunsalın nasıl değiştiğini kişisel anılar ve düşünsel kaymalar eşliğinde aktarmasıyla çok
önemli bir çalışma. kitabın editörleri barış ünlü ve ozan değer çalışmanın amacının özellikle türk entelektüeller içinde yaygın olan beşikçi konusundaki suskunluğu kırmak olduğunu ifade etseler de eserin aynı zamanda ‘kürt sorunu, hareketi ve aydınları üzerine’ olduğunu belirtiyorlar. buna uygun olarak kitap dört bölümden oluşuyor: i) bir entelektüel ve bilim adamı olarak ismail beşikçi ii) ismail beşikçi üzerine düşünceler iii) farklı dönemler, farklı mekânlar, kürt sorunu ve ismail beşikçi iv) demokrasi, insan hakları, üniversite, kürt sorunu.
  1. ismail beşikçi, türkiye'de "düşünce özgürlüğü" sorununun simgesidir. 1970'lerin başından bugüne dek kitaplarına, yazılarına sürekli dava açıldı, 17 yıl hapiste yattı. ismail beşikçi, türkiye'de kürt sorununun "tabu" oluşunun da simgesidir. kürt sorunuyla ilgili öncü çalışmaları, onun hep "mahkemelik" olmasına ve üniversitede barındırılmamasına yol açtı. gerçekten çok kapsamlı bir çalışma. türkiye yakın siyasi tarihini de ismail beşikçi şahsında bir anlamda gözden geçirme şansı veriyor.