1. bugün tesadüfen gördüğüm bir soda türü. sonradan gördüğüm ve soda sevmediğim için deneyemedim fakat renkleri çok güzeldi. gıda boyasıdır o zaten ama görüntü olarak hoşuma gitti. bizimkilerden farkı şurup ekliyorlarmış. bazı yerler de krema ekliyormuş.
    edit: sodayla ilgili yanlış bir bilgi olmuş sanırım asitle ilgili. ben mideye zararı var diye biliyorum. orayı sildim :)
  2. 6 farklı italyan sodasını alıp önce tadına bakmışlığımız, tadlarını beğenmeyince ikişer üçer birbirine ekleyip yeni yeni italyan sodaları yaratmışlığımız, üstüne bu yeni sodalara üç beş pipetle dalmışlığımız ve bütün bunları fakültenin bahçesinde değişik bakışlar üstümüzdeyken yapmışlığımız var, evet. ama kırmızı ve mavi (*:neli olduklarını bilmiyorum) sodaların karışımı sonucunda elde ettiğimiz mor soda müthişti, hakkını vermek lazım. (*:swh)
  3. sodanın midedeki asit oranını yükselttiğini öğrenmiş olduk. benim bildiğim sodalar baziktir. mide asitiyle karışınca tuz oluşur ve ph yükselir.

    boktan bir soda.
  4. tarifleri değişmekle beraber genellikle kırmızı olanı nar + şeftali şurubuyla, mavi olanı nane + turunçgil şurubuyla hazırlanır. şeker miktarı abartılmazsa özellikle sıcak yaz günlerinde içimi gayet keyiflidir.