• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
iyi kalpli erendira - gabriel garcia marquez
iyi kalpli erendira ile insafsız büyükannesinin inanılmaz ve acıklı öyküsü", bir öykü derlemesi değil. gabriel garcia marquez'in 1972 yılında yazıp bir araya getirdiği öyküler kitabına verdiği ad bu. yedi öykü var bu kitapta. kitaba adını veren son öyküye kısa roman da diyebiliriz. bu öyküleri yazdığında gabriel garcia marquez, ünlü "yüzyıllık yalnızlık" adlı başyapıtını yazmış, yazarlığının doruğuna çıkmıştı. gabriel garcia marquez'in keşfettiği ve kendinden sonra pek çok yazarı etkileyen "büyülü gerçekçilik", bu öykülerde bütün boyutlarıyla görülür. özellikle kitaba adını veren "iyi kalpli erendira"da saflık ve kötülük, aşk ve nefret, somut birer kişilik kazanırken, öykü de gitgide ortaçağ destanlarına, halk ozanlarının türkülerine benzemeye başlar. ülkemizde çok sevilen bu ünlü kolombiyalı yazarın ispanyolca aslından çevrilen bu birbirinden güzel öykülerini kıvançla sunuyoruz. iyi kalpli erendira ile insafsız büyükannesinin inanılmaz ve acıklı öyküsü, bir öykü derlemesi değil. gabriel garcia marquez'in 1972 yılında yazıp bir araya getirdiği öyküler kitabına verdiği ad bu. yedi öykü var bu kitapta. kitaba adını veren son öyküye kısa roman da diyebiliriz.
 1. öykü seçkisi ve bir de kısa roman derlemesi.

  marquezin sanırım en sevdiğim öykülerinin olduğu kitap. çok fazla gül kokulu veya gül kokusuz deniz esintisi olmasının da bundan büyük etkisi var sanırım.

  en etkilendiğim ise dünyanın boğulmuş en güzel adamı oldu. bir köyün kim olunduğu bilinmeyen boğulmuş bir adamı - esteban 'ı nasıl sahiplendiği anlatılıyor. anlatımı çok etkileyici.

  hayalet geminin son yolculuğu öyküsünü diğerlerinden daha farklı buldum. çok daha fazla tasvir ve çok çok uzun cümleler var. marquezin bir başka güzelliği bu da. iyi kalpli erendira ile insafsız büyükannesinin inanılmaz ve acıklı öyküsünden ayrıca bahsedeceğim.

  ((ayrıca bakınız: hikayelerin çoğunda geçen "güherçile"yi bir çiçek türü olarak kabullenmişken aslında potasyum nitrat kayaçı olduğunu öğrenmem.... kelimelerim kifayetsiz.))

  *