1. japon alfabesini ve kelimeleri calisabileceginiz bir site. karakterlerin cizim sirasini (stroke order) gosterir ve alistirmalar yaptirir.

  bu sitede de yine alfabeler bulunmakta, yanisira mnemonic tablolar eklemisler. anasayfa linkini koydum ama oradan japanese bolumune gireceksiniz.

  bir de bu site var, youtube kanallari mevcut, haricen yazili ve gorsel kaynaklar barindirmakta ve nasil calismaniz gerektigi hakkinda bilgi vermekte.

  evan's easy japanese

  alfabeyi az cok halletiniz, soyle bir yazili birseylere bakayim mesela manga gibi dediniz, lakin manga ilk adim icin karmasik geldi. o zaman sizde mangajin okuyun, hem de ogreticidir.
 2. yardımcı eylem ve edat cenneti (yoksa cehennemi mi demeliydim?) bir dil.

  bir insanın bunları kullanımına bakarak o kişinin japonca seviyesini anlayabilirsiniz.

  sıradan bir japonca konuşucusu "ben sinemaya gidiyorum", "yarın erken kalkmam lazım" tarzı sıradan cümlelerle konuşur.

  ama japoncayı sular seller gibi bilen birisi "ben sinemaya gidip geleceğim", "yarın erken kalkıp işe gideceğim" tarzında cümlelerle konuşur.

  bir de kullandığınız edata göre gittiğiniz bir binanın bile orada yeni yapıldığını mı yoksa uzun yıllardır o binanın orada mı olduğunu bile anlatabilirsiniz.

  ciddi anlamda çok derin bir dil. "ben sinemaya gidiyorum" demeyle bitmiyor iş. hangi yönelme edatını kullandığınız bile cümlenin anlamını etkileyebiliyor.

  tabii bütün bunlar bir süre sonra reflekse dönüşüyor. hiç düşünmüyorsunuz bile.