1. japon alfabesini ve kelimeleri calisabileceginiz bir site. karakterlerin cizim sirasini (stroke order) gosterir ve alistirmalar yaptirir.

  bu sitede de yine alfabeler bulunmakta, yanisira mnemonic tablolar eklemisler. anasayfa linkini koydum ama oradan japanese bolumune gireceksiniz.

  bir de bu site var, youtube kanallari mevcut, haricen yazili ve gorsel kaynaklar barindirmakta ve nasil calismaniz gerektigi hakkinda bilgi vermekte.

  evan's easy japanese

  alfabeyi az cok halletiniz, soyle bir yazili birseylere bakayim mesela manga gibi dediniz, lakin manga ilk adim icin karmasik geldi. o zaman sizde mangajin okuyun, hem de ogreticidir.
 2. yardımcı eylem ve edat cenneti (yoksa cehennemi mi demeliydim?) bir dil.

  bir insanın bunları kullanımına bakarak o kişinin japonca seviyesini anlayabilirsiniz.

  sıradan bir japonca konuşucusu "ben sinemaya gidiyorum", "yarın erken kalkmam lazım" tarzı sıradan cümlelerle konuşur.

  ama japoncayı sular seller gibi bilen birisi "ben sinemaya gidip geleceğim", "yarın erken kalkıp işe gideceğim" tarzında cümlelerle konuşur.

  bir de kullandığınız edata göre gittiğiniz bir binanın bile orada yeni yapıldığını mı yoksa uzun yıllardır o binanın orada mı olduğunu bile anlatabilirsiniz.

  ciddi anlamda çok derin bir dil. "ben sinemaya gidiyorum" demeyle bitmiyor iş. hangi yönelme edatını kullandığınız bile cümlenin anlamını etkileyebiliyor.

  tabii bütün bunlar bir süre sonra reflekse dönüşüyor. hiç düşünmüyorsunuz bile.
 3. doğru düzgün küfür bulundurmayan bir dil. nedenini sorarsanız bizdeki "ağzına acı biber sürme" tehdidi onlarda daha çok işe yaramış. nasılını sorarsanız japon mitolojisinde "kotodama" diye bir şey var. kotodama'yı kelimelerin ruhu ya da kelimelerin ruhları olarak çevirebiliriz sanırım. kötü bir söz söylendiğinde, yazıldığında hatta düşünüldüğünde bu kotodama kötü niyet tarafından ele geçirip kötü ruha dönüşüyor ve tahmin ettiğiniz gibi kötü ruhların da pek hayırlı şeyler olduğuna inanılmıyor. zamanla inançlarını yitirseler de kötü söz olmadığı için kötü söz söyleyemez olmuşlar. ufak hakaretlerle idare ediyorlar.

  yaaa. bak öyle çocukları tehdit etmekle olmuyormuş bu iş. küçük şirin big brotherlar yaratıp onları yetişkinlerin arasına salacakmışsın. şaka maka adamların "ağzına acıbiber sürerim" deme şekilleri bile sistematik.
  bozuk