joseph conrad

Kimdir?

1857'de polonyalı bir anne-babadan ukrayna'da doğdu. asıl adı josef korzeniowski'ydi. sürgün edilen anne ve babasıyla birlikte rusya'ya gitti. 1874 yılında bir fransız gemisinde denizcilik hayatına başladıktan sonra 1884'de bir ingiliz denizcilik şirketine geçti ve ingiliz vatandaşı oldu. denizcilik hayatı 1894'e kadar sürdü. bundan sonra kendini yazmaya verdi. ancak bu yıllar arasında, hikâye ve romanlarının pek çoğuna konu ve tema sağlayan denizcilik hayatından alacağını almıştı. 1924 yılında ölen conrad, anadili olmamakla birlikte ingiliz dilinin en önemli yazarları arasında yeralmayı başardı. dilindeki belli belirsiz yabancılığı, anlatmayı sevdiği iç dünyaları, çeşitli yorumlara açık çetrefil kişilikleri anlatmakta başarıyla kullandı. nostromo (çeviren: mehmet h. doğan, adam yayınları), nigger of narcissus, lord jim, victory (zafer, çeviren: armağan ilkin, adam yayınları), secret agent, under western eyes (razumov'un öyküsü, çeviren: ayşe yunus-zafer bakırcı, alan yayıncılık) ve the heart of darkness en önemli eserleri arasındadır.

(idefix)
  1. polonya asıllı ingiliz romancı.

    yirmi yaşına kadar ingilizce bile bilmeyen bu maceracı polonyalı, bir yük gemisine kaçak binerek geldiği ingilterede yıllar sonra bu dilin en büyük ustalarından biri olarak öne çıkacaktır.

    yapıtlarının bilinçakışı unsurları ile modernizmin öncülerinden biridir. bunun dışında, denizin ve anarşizmin yazarı olan conrad karanlığın yüreği , nostromo ve lord jim gibi başyapıtlarıyla roman türünün gelişiminde oldukça önemli bir yeri vardır.
  2. karanlığın yüreği adlı romanı yıllarca tartışmalara konu olan yazardır. marlow karakterinin gözünden önümüze serilen sahne ve karakterin eser boyu değişiminin ardından asıl karanlığın yüreğinin kara kıta değil de avrupa ve sömürgeci zihniyet olduğunu aşırı ucu açık bir biçimde bırakması bu tartışmaları tamamıyla muallakta bırakmıştır.
  3. 11 eylül saldırıları olduktan sonra en çok atıf yapılan yazarlardan biri imiş conrad. nedense hiç duymamıştım.(bu bir ölçüt değil tabi. kitapla, yazınla biraz alakadar olduğumdan kendi eksikliğime şaşırdım.) ne zaman gördüm ne yaptım bilmiyorum ama casus kitabını aldım. fakat sözlükte bile hakkında çok az şey yazılmış bir adam. karanlık bir adam belki bilemiyorum. hani şu herkesin bildiği ama kimsenin söz etmediği adamlardan.