• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
kagemusha - akira kurosawa
japonya, iç savaş dönemi. zayıflayan merkezi otoriteyi daha fazla hazmedemeyen derebeyleri, yeni shogun olup gücü ele geçirmek için birbirleri ile çekişmeye başlarlar. bu kanlı çekişmenin en güçlü adaylarından biri takeda shingen'dir.

bir gün, sarayına bir hırsız gelir ve muhafızlara hissettirmeden shingen'in özel odasına kadar çıkar; ama sonunda yakalanır. onu yakalayan samurai generalleri, onun shingen takeda'nın birebir kopyası olduğunu görürler. shingen takeda hayatını kaybedince, klanı ve seferdeki ordusu dağılmasın diye hırsız, istemeden de olsa onun yerine geçer.
 1. bir akira kurosawa başyapıtı. seneryo öyle ustaca kurgulanmış ki, sanki tarihte gerçekten böyle bir olay vuku bulmuş gibi hissediyor insan. ne kadar tarihi bir film olsa da dram çok daha ağırlık kazanıyor.

  benim en çok hoşuma giden sahne, takeda klan sancağındaki yazıların arkasındaki felsefeyi açıklayan samurai generalinin, shingen'in torunu ile girdiği diyalogdur.

  !---- spoiler ----!

  rüzgar gibi hızlı, orman gibi sessiz, ateş gibi hiddetli, dağ gibi sarsılmaz.... işte, lordumuz o dağdır. savaşta ya da sarayda bir dağ gibi dik durur, sarsılmazdır. ordusu harekete geçtiğinde, rüzgar gibi hızlarıyla önce atlılar saldırır. arkasından, havaya doğru tuttukları mızrakları, bir ormanı andıran ve sessiz bir kararlılıkla ilerleyen mızrak birlikleri gelir. ilk darbeyi bu iki birlik indirir. sonra da dağılmış olan düşman hattını yeni süvari birlikleri acımasız bir ateş gibi sarar. ve hepsinin arkasında onları izleyen lordumuz vardır. yıkılmaz bir dağ gibi dimdik durur. generalinden piyadesine kadar ordumuzun bu denli kararlılıkla savaşabilmesinin temeli budur. bir dağ gibi sarsılmaz. işte lordumuz o dağdır. bu yüzden onun lakabı "dağ"dır.

  !---- spoiler ----!