• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (4.40)
kahperengi - hande altaylı
o sabah yatakta gözlerini açtığında ise kendini iyi hissetmiyordu. bir gece önce fırat'ı görmek dengesini altüst etmişti. geçmişin asla sandığımız kadar uzakta kalmadığı gerçeğiyle yüzleşmek, yeteri kadar uzağa gidemediği kaygısını doğuruyordu. yoksa yıllar geçtikçe güçleneceğine, zayıflıyor muydu insan? olgunlaşacağına koflaşıyor, dayanıklılığını yitiriyor muydu? öğreneceğine unutuyor, bildiklerinden şüpheye mi düşüyordu? geride bıraktığı onca şeyden ve onca yıldan sonra böyle yaprak gibi titremek, kendini başa dönmüş gibi hissetmesine yol açıyordu. yürümüş, yürümüş ama hiçbir yere gidememişti. belki de dünyanın yuvarlak olması, daima başladığın yere, yani kendine döneceğin anlamına geliyordu.

küçük bir anadolu kasabasından istanbul'un ışıklı gecelerine uzanan bir yolculuğun hikâyesi. sevginin değil, mecburiyetin birlikte tuttuğu bir ailede büyüyen narin ilk kez âşık olduğunda yolların nihayet daha büyük yollara bağlandığını, o büyük yolların da başka şehirlere, ülkelere kavuştuğunu anlar. ve biri gittiğinde arkasında bir yol bıraktığını. ama o yolların nefrete, ihanete de açıldığını anlaması için aradan yılların geçmesi, dostlukların sınanması, kaybedilenlerin bulunması gerekecektir.

aşka şeytan karışır ve maraz adlı romanları yayımlandığı yıllarda en çok satanlar listesinden aylarca inmeyen hande altaylı'dan yaşamın içinden, samimi ve sarsıcı yeni bir roman.
 1. ben okudum boşa zaman harcadım, siz okuyup zamanınızı boşa harcamayın diye ekliyorum bu kitabı buraya
  zevk meselesi tabi ama karşılaştırma yapmak adına şunu söyleyebilirim; canan tan romanlarından bile daha sıkıcı*
  frau
 2. merhamet dizisinin kitabı. dizi buradan uyarlanmıştır. kısa, net, öz bir kitaptır. karakterin bugünü ve geçmişi arasında gidip gelinir. diziyi izleyenler zaten az çok bilir. lakin dizide reyting uğruna birçok değişiklikler yapılmıştır. esas ne olmuş öğrenmek istiyorsanız buyurunuz okuyunuz. gerçi sonu oldukça saçma biter. bu son şimdi buraya oldu mu dersiniz.

  hani nasıl anlatsam... kitabın tam "ve olaylar gelişir..." kısmında kadın final yapmış. ne okuduk, niye okuduk o zaman diye kalırsınız.
 3. kapağı ve ismi ilginç diye okumuştum. bu kitabı okumalıyım veya okumamalıyım gibi bi yol ayrımı göremedim okumam boyunca. sadece başladım ve bi süre sonra sonlara geldiğimi fark ettim. bitiriyim madem diyip bitirdim. ben pek iyi şeyler düşünmüyom kitapla ilgili. bikaç hüzünlü sahne tasarlanmış ama onlar da aktarılamamış pek.