1. günümüz şartlarında seçeneklerin çokluğu ve hızlı yaşam şekliyle birlikte hemen hemen herkesin yaşadığı yorgunluk çeşidi. çoğu zaman beynimiz pek çok kararı seri bir şekilde işleme sokup biz farkında değilmişiz gibi hayatımızı daha yaşanır kılmak adına bir biri ardına komutları yerine getiriyor. zaten görevi de bu değil mi? fakat belirli bir düzey de beyindeki sinir akışı çakışmalar sebebiyle ufak çapta gerilimler yaşıyor ve karar süreci sekteye uğruyor.böyle zamanlarda kendimizi daha bitkin hissedebiliyoruz. fiziki bir çalışma içinde olmasak da daha yorgun bir vücuda sahip olabiliyoruz. ya da tüm bunların dışında daha çok abur cubura yöneldiğimiz oluyor ki benim yaşadığım tam da bu kısmı sanırım..tabi diğer belirtileri görmem de cabası.

    bir araştırmaya göre iki kısımda yer alan katılımcılardan ilkine bir basamaklı bir sayı tutmaları istenmiş.diğer katılımcılara ise yedi basamaklı sayı tutmaları. sonucunda ise bir basamaklı sayı tutanlar meyveli pastaya yönelirken diğerleri çikolatalı pastayı tercih etmiş. buradan da bu ilişkinin nasıl ortaya çıktığını görmek mümkün oluyor sanırım.

    karar sürecinin uzaması, kaotik bir ruh hali derken insanın bünyesinde daha çok tahribata sebep olması da çok olası. hepimiz karar yorgunuyuz aslında; farkında olmadan...
  2. bize eskiden en kötü karar kararsızlıktan daha iyidir diye öğretmişlerdi. obama'nın bakış açısı ise ufuk açan cinsten oldu; obama'ya neden hep mavi takım elbise giyiyorsunuz demişler.

    cevabı; “görüyorsunuz, giydiğim takım elbiseler sadece gri ve mavi. karar vermem gereken şeylerin sayısını düşürmeye çalışıyorum. ne yiyeceğim veya ne giyeceğim konusunda düşünüp kararlar almak istemiyorum. çünkü bunlar dışında çok daha önemli kararlar almak zorundayım.”

    basite indirgersek 7 renk takım elbiseniz olduğunu varsayalım. bugün, mavi mi, gri mi, siyah mı giysem diye düşünür ve bu düşünce belirli bir yorgunluğa sebebiyet verebilir. oysa bütün takım elbiseleriniz mavi olsaydı. seçim için belirli bir efor sarfetmeyecektiniz. yani karar almanız gereken seçimlerin sayısını da düşürmek hayatı daha da kolaylaştırıyor. daha sonrası için en kötü karar kararsızlıktan daha iyidir demek halen iyi bir seçim olarak geçerliliğini koruyor.