1. kökeni yunan mutfağına dayanan fakat türkiye'de edirne civarında da yapılan bir kurabiye çeşitidir. orijinali yarım ay şeklinde olur. kalıplarını birçok yerde bulabilirsiniz. bazı yerler un kurabiyesine benzer şeyleri kavala kurabiyesi diye satıyor. bim'de satılanlar da alakasız. ayrıca unu badem unu olarak kullanılır aslında ama evde yoksa normal un da olur.
  tarifin orijinalini yazacağım. yalnız ben tam olarak uygulamadım. yaptığım farklılıkları tarifte belirttim.
  hamuru için:
  1 paket margarin (ben margarin kullanmadım. becel ya da tuzsuz tereyağı kullanabilirsiniz. tuzsuz tereyağı en sağlıklısı. ölçüyü de tepeleme üç yemek kaşığı olarak aldım.)
  1 çay bardağı sıvı yağ
  1 su bardağı pudra şekeri (aynı ölçüde toz şeker ekledim. tatlı içinde pudra şekeri hiç kullanmam.)
  kabartma tozu
  5 su bardağı un (tarifte böyle diyor ama ben ölçüp koymadım. bana biraz fazla gibi geldi. göz kararı kullandım. bence siz de birden koymayın. kıvamına göre ekleyin.)
  ayrıca tarifte vanilya yoktu fakat yakışacağını düşünerek hamura bir paekt vanilya ilave ettim.
  1 su bardağı tuzsuz badem. bademi küçük küçük doğruyoruz. teflon tavada biraz kavurup öyle hamura ilave ediyoruz. bademleri aynı boyutta bölmeye dikkat edin. kavururken küçük parçaların yanmaması için bu nokta önemli.
  bu malzemeleri kullanarak hamuru oluşturuyoruz. 180 derecelik fırında 15 dakika pişiriyoruz. yalnız her fırının pişirme hızı,...vs. farklı olacağı için sürekli kontrol etmenizi tavsiye ederim. kurabiyelerin üzeri biraz beyaz kalacak ve bir süre çekmesini bekleyin.
  en son üzerine pudra şekeri ekliyoruz.