1. insanın içine işleyen bir müzik aleti. yeni yeni türeyen sakallı, uzun saçlı çomarların elinde oyuncak olduğuna bakmayın, iyi bir şarkıcının güzel bir şarkısında verdiği hazın yeri bir başkadır. (bkz: kırık hava - hüsnü arkan) . ayrıca öğrenmeyi çok istiyorum, bu konuda ankara için tavsiyesi olan varsa beklerim.
  2. son yılarda popülaritesi artmış olsada, icra etmesi hiç kolay olmayan bir saz'dır. kendi tecrübelerimden örnek verecek olursam, bu işin öyle bir piyasası oluşmuştur ki iki üç şarkıyı nağmeyi klarnette çalabilen kişiler ders veriyoruz diye ortada cirit atmaktalar, birde piyasa dandik çin malı klarnetlerle dolu ikiyüz üçyüz liralık çakma klarnetleri fahiş fiyata satıp daha başlamadan insanın hevesini kıran çakallarada dikkat etmekte fayda var. bu işe gerçekten gönül verdiyseniz bolca zamanınız sabrınız ve tabiki maddi sıkıntınız olmamalı zira kendi başıma birşeyler çalayım birilerine kendimi dinleteyim kıvamına gelmek için en az iki yıl harcamadan bu işte bir yere varmak zor siz bakmayın bir iki ayda şöyle öğretiyoruz böyle yapıyoruz diyenlere bu iş gerçekten emek ve sabır istiyor.
  3. çok fazla abartılan saz.
    nedir yani klarneti diğerlerinden ayıran şey. kendine has bir sesi ve o sesi de doğru çıkarabilmek için baya hünerli ellerin gerektiği müzik aleti alt tarafı. her ortama da gitmez. artık çaya şeker atmayan insandan sonra klarneti abartan insanları tiye almaya gelmeli sıra. bazen, kimileri çok fazla abartıyor zira.
  4. çocukluğumdan beri sesine ayrı bir hayranlık duyduğum nadir çalgılardan.

    stavros pazarentsis'ten gözüm'ü öneririm dostlar.
  5. dünyanın ilk el yapımı müzik enstrümanı ve ordulu ahmet özdemir tarafından yapılarak, yine dünyanın dört bir yanına gönderilmiştir. o'nun yaptığı klarneti woody allen'dan bon jovi' ye kadar; gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok sanatçı kullanmıştır. bugün bıraktığı bu mirası torunları devralmıştır. eren ve erman özdemir kardeşler dedelerinin ismini yaşatarak, bu güzel müzik aletine sahip çıkmışlar.

    bir dönem ahmet usta her ne kadar enstrüman çalma işine girişse de o, küçük atölyesinde üretmeyi kendine amaç edinmiştir.