• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
laleli'de bir azize - kudret sabancı
laleli'de bir azize adlı film için "gemide" adlı yapımın bir türevi ya da tamamlayıcısı diyebiliriz. aynı konsept dahilinde kurgulanan senaryoda gemide filmine farklı bir yorum söz konusu. bu filmde de üç kafadar, kahramanlarımız olarak lkarşımıza çıkıyor ve patronlarını beceriksizce dolandırmaya çalışıyorlar. ondan habersiz bir iş yapıp voliyi vurmaya kalkışan kahramanlarımızın işleri umdukları gibi yürümez. "bakire" bir hayat kadınını anlaşma yaptıkları işadamına götürürlerken birden karşılarına dört adam çıkar. hem kızı, hem de aldıkları yüklüce parayı kaptırırlar.
  1. gemide - serdar akar filmiyle beraber ikileme oluşturan, 1998'de gemide'nin anlattığı hikayede eksik kalan kısımları 1999'da tamamlayan, izlendiği vakit ikisinin peş peşe izlenmesi gereken, içinde büyük usta erkan can'ın olduğu, gemide'den daha az miktarda küfür barındıran ve bence türk filmleri içerisinde hak ettiği değeri kazanamamış** iki filmden diğeri
    xama
  2. bu sinema filminin yayım ismi "azize: bir laleli hikayesi" şeklindedir. gemide ile aynı sahnenin farklı kadrajlarını içerir.
  3. restore edilmesine sevindim. tekrar izlemek istiyordum bahanem oldu.
  4. önce gemide filmi izlenmeli ardından bu filme geçilmelidir. konu bakımında öyle aman aman değildir ama oyunculuk ve diyalog bakımından ki çoğunun doğaçlama olduğuna inanıyorum kült bir yapımdır.