1. bi ronaldo değildir benim için
 2. çok fazla karşılaştırma yapılıyor ama luis nazario de lima diye bir gerçek var.gelmiş geçmiş en iyi futbolcunun maradona olduğunu düşünüyorum.pür yetenek olarak çok iyi ama fizik, liderlik vasfı, demoralizasyon eşiği, tek başına alıp sürükleme olayı konusunda sıkıntıları var.her ne kadar maradona'nın olduğu dönemdeki futbolla günümüz futbolunda koşu dinamikleri sert savunmalar, oyunun dar alanda oynanmaya başlaması, güçlenen fizikler dolayısıyla geçmişle karşılaştırma gibi olsa da, maradona bir şekilde izleyip gördüğüm kadarıyla en iyisi. messi döneminin en iyisi olmaya aday sakatlıklar dolayısıyla da ivmesini koruyamaması sıkıntı yaratıyor kariyeri açısından.sürekli barcelona'da oynamasının bireysel insiyatifini öldürdüğünü düşünüyorum. daha farklı bir takımda sadece kendisinin ve belki bir iki oyuncuya bakan bir takımda bu tek düzeliğinden çıkabilir.
 3. üzerinden en çok nostalji kasılan topçu. eski bayramlar yok artık. 3310 çok iyiydi zamanında. salatalıkta da tat kalmamış. yoğurt yoğurt değil ki hep süt tozu bunlar. bu bilgisayarlar telefonlar icat oldu gençlik bitti. bizim zamanımızda impala vardı gemi gibi.
 4. dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu. saf yetenek.
 5. insanların çoğunun en iyi futbolcu olarak gördüğü arjantinli futbolcu, sanatçı. kendisi hakkında değerlendirmeme başlamadan önce söylemeliyim ki fc barcelona'yı hiç sevmeyen bir futbolseverim.

  maçları izlemeye 2002'de başladıysam da futbolla ciddi bir şekilde ilgilenmeye 2004 yılında başladım. cristiano ronaldo vs. lionel messi tartışmasında kesin bir tarafım olacak kadar takip ettim her iki ismi de, hayatlarını da bir o kadar takip ettim. bunu yapmamın tek bir sebebi vardı çünkü ileride çocuğum bana "izlediğin en iyi futbolcu kimdi baba?" diye sorarsa ne cevap vereceğimi bilmiyordum. ben bu soruyu anneme sormuştum* ve bana rahatlıkla maradona cevabını vermişti. tüm maçlarını izlemiş zamanında onun, tam bir hayranı imiş.

  onunla beraber izlerim genelde maçları çünkü o da tam bir futbol aşığı. hangi ligde ne maçı olursa olsun sırf futbolcuları ve hocaları analiz etmek için işini gücünü bırakıp benimle maç izler. ben avrupa'da chelsea fc'yi tutarım o fc barcelona'yı tutar. o da benimle takip etti cristiano ronaldo ve messi'nin kariyerlerini haliyle. bana üç dört sene önce lionel messi'yi izlerken maradona'ya kıyasla daha çok etkilendiğini söyledi. ben belki biraz da fc barcelona nefretim yüzünden hep ronaldo taraftarı olmuşumdur. ronaldo'yu kişilik olarak da daha fazla takdir ederim zaten oldum olası, tam bir azim örneği.

  onunla hep bu karşılaştırmayı yaptık yıllarca, ta ki son dünya kupası elemelerinde portekiz - isveç maçını izleyene dek. ikimiz de zlatan ibrahimoviç'i çok beğenerek izleriz ama diğer tarafta da dünya kupası'nda olmasa çok üzüleceğim cristiano ronaldo oynuyor. birinden biri hayallerine veda edecekti ve ikisinin de milli takımı çok da iyi takımlar sayılmaz, tüm yükü onlar çekiyor.* maçın sonunda annemin ağzından şu cümle çıktı:

  - sen neden cristiano ronaldo en iyi futbolcu diyorsun şu an anladım.

  ikisini hala takip ederim ve bence en iyi futbolcu hala lionel messi değil, cristiano ronaldo'dur. messi doğuştan mükemmel, müthiş zeki bir futbolcu ve türünün tek örneği fakat ronaldo azmiyle, inancıyla, karakteriyle ve messi kadar olmasa da yetenekleriyle hep daha başarılı gelmiştir bana. istatistiklerini kıyaslamayı gereksiz buluyorum çünkü ikisi de çok fazla gol atıyor ve asist yapıyor zaten, messi takım değiştirmediği için üstünlük kuruyor haliyle.

  yine de lionel messi de izlediğim en iyi ikinci futbolcudur ve çocuğum bir gün bana o soruyu sorduğunda ona messi'den de bahsedeceğim ve açıp en iyi birkaç maçını izleteceğim. kararı ona bırakırım çünkü cidden ikisini kıyaslarken aralarında çok küçük farklar görüyorum. birini övüp diğerini gömmek olmaz, ikisi de mükemmel.
 6. geleneksel "messi x,y,z'dir ama ronaldo..." diye cümle kurma şenlikleri başlamış. benim şimdiye kadar izlediğim en güzel futbol ronaldinho gaucho tarafından oynanmıştır ve daha iyisinin bir daha oynanabileceğini sanmıyorum. ama gelmiş geçmiş en iyi futbolcu lionel messi'dir. ronaldo olsa olsa yaşına rağmen messi'ye bakıp onu örnek alan bir futbolcu olabilir.

  ayrıca ronaldo messiden iyidir diyen tayyipçidir. yalnız tayyipçi olanlar ronaldocudur demiyorum bakın. kendimden biliyorum.
 7. izlediğimiz için şanslı olduğumuz dünyanın en iyi futbolcusu. belki de futbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyisi. o kadar iyi ki artık şaşırtmıyor kimseyi. kişisel olarak başarılabilecek ne varsa başardı, kaldırmadığı bir dünya kupası kaldı.

  ronaldo'nun fotoğrafı çekilir, messi'nin belgeseli.
 8. dünyanın açık ara en iyi futbolcusu. tek eksiği gösterişli çalımları estetik hareketleri olmaması. zaten bu yüzden ronaldo, ronaldinho daha iyi diyenler çıkar. adam o kadar iyi, o kadar hızlı ki yaptığı şeyler çok basitmiş gibi geliyor. ronaldo, ronaldinho artistik çalımlar atsalar da kalabalık savunmaların arasında messi kadar etkili değillerdir. bir de adam kendini sürekli geliştiriyor. 6-7 senedir devam eden xavi-iniesta olmadan etkisiz geyiğinin ne kadar saçma olduğunu gösterdi. xavi artık yok, iniesta çoğu maç 90 dk. oynamıyor. messi bunların işini de üstlendi, çılgın ara pasları var, aşağı yukarı her maç harika frikik golleri atıyor. barcelona'ya gelmeden önce kendisine rakip gösterilen neymar, messi'nin yanında ilkokul bebesi gibi kaldı. adam o kadar imkansız goller atıyor ki suarez, neymar gibi yıldızlar yanında sabri gibi kalıyor.
  kafa toplarında etkisiz diyorlardı bir de ona çok gülüyordum. :) ulan adamın boyu 1.67, barcelona zaten top şişiren bir takım değil. buna rağmen 185'lik ronaldo'nun takımına şampiyonlar ligi finalinde, üstelik kalede van der saar gibi yalı kazığı varken çılgın bir kafa golü atmıştı. kısaca izleyebildiğimiz için şanslı olduğumuz uzaylıdır.
 9. tanım: bugün oynanan espanyol maçının 66 ve 68. dakikalarında attığı çalımlarla futbolun peygamberi olduğunu ilan eden yüce şahsiyet.
 10. maradona, gerçek ronaldo, ronaldinho, ronaldo, kaka ve diğerleri.hepsi izlemesi zevkli, çok büyük futbolcular(dı). hepsini çok severim ama messi gibisi gelmedi, gelmez.

  çizgi ötesi, eşsiz, başka bir seviyede.