1. ölüm morluğu da denilmektedir. genel olarak kanı tamamen dışarı alınmamış cesette 3-4. saatlerde başlayıp 12-15. saatlere kadar görünebilir. bazı çalışmalar ölüm öncesinde de başlayabildiğini göstermiştir. nedeni yerçekimidir. akamayan kan zamanla çöker.

  adli tıpta kullanımı ölüm zamanının tayini, cesedin hareket ettirilip ettirilmediği ve ölüm nedeniyle ilgili çok değerli bilgiler verir. genelde mor peteşiyal döküntüler şeklinde görülür. karbondioksit zehirlenmelerinde koyu mavi-mor, siyanür ve karbonmonoksit zehirlenmelerinde açık pembe-kırmızı, methemoglobin zehirlenmelerinde kahverengi görülür. asıda el ve ayaklarda eldiven-çorap tarzı morluklar oluşur.

  yerçekimi etkisiyle çöken kan nedeniyle oluşur demiştik. fakat cesedin vücudunun alttan baskı gören yerlerinde -örneğin skapula- kılcal damarlara uygulanan bası lekelerin oluşmasına engel olur. sırtın yere temas etmeyen yüzeyinde ise oluşurlar. bu sayede sırtüstü yatan bir cesedin skapulasının yere temas eden bölgesinde yahut karnında, bacaklarının ön yüzeyinde lekeler varsa cesedin taşınmış olduğu düşünülür. yine de ceset ölümün üzerinden 3-5 saat geçene kadar taşınırsa lekeler yer değiştirebilir, 10-15. saatte yer değiştirilirse iki yüzeyde de leke oluşabilir. 15. saatten sonraysa sıklıkla leke oluşmaz.
 2. eski türk filmlerindeki mort olmuş ve mortis deyimlerinin çıkış kaynağıdır.

  ölen kişi eğer bir cinayete kurban gittiyse, adli tıp için son derece önemli bilgilere ulaşılmasını sağlar.

  ölü bedenin uğrayacağı aşamalar şu şekildedir.

  pallor mortis
  algor mortis
  rigor mortis
  livor mortis
  kokuşma
  ayrışma
  iskeletleşme