• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
Yazar mario levi
madam floridis dönmeyebilir - mario levi
bu kitabın adını, beklemediğim bir zamanda, bir yolculuğu çıkarken buldum. bir kış gecesiydi. beni istanbul' dan ankara'ya götürecek otobüsteydim. hareket saatini bekliyordum. o otobüse o anda, ellerinde, çok şık giyinmiş bir adam bindi, arkamdaki koltuğa oturdu. muavin çocuk, herkesin yerini alıp almadığını öğrenmek için geldi sonra. adam, kısa bir süre tepkisiz kaldıktan sonra, çocuğa, üzgün bir sesle, 'o arkadaş gelmeyebilir... biz gidelim...' dedi. büyünün başladığı andı o an. o adamın hikayesini o gün bugündür bulamadım. o adamın kimi, ne için beklediğini de öğrenemedim elbet, o otobüse hangi duygularla bindiğini de ... ama bu sözler, bana bir yerlerde, birbirlerinin dönüşünü beklediğimiz hep hatırlattı.bu kitabı biraz da o insanlar için yazdım. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. mario levi'yi anladığımı sanmıyorum. kitabı okuyup bitirmem çok zamanımı aldı ve bitirdiğimde aklımda hiçbir şey yoktu. biraz melankolik bir havası vardı kitabın. modern insanın tasaları, algılayışı aklımda kalan yegane şeyler. söylediklerim tamamen yanlış da olabilir, o kadar içine giremedim kitabın.
 2. "o arkadaş gelmeyebilir... biz gidelim..."

  madam floridis'in olup olmaması önemli değildi. ya sahiden yoktu, ya da varsa bizimle değildi. hepimizin karmaşalarının, bekleyişlerinin ve ruhlarımızdaki, yüreklerimizdeki saklı alanların kazıya açılan yerlerini öğrenmeleri gibiydi varlığı veya yokluğu.

  sayfa sayısı çok değildir ama güzeldir. 40 küsur sayfa önsözü vardır; okunmadan kitaba başlandığı zaman konu kopuyor. ihmal edilmemelidir.