• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
mahzen - edip yalçınkaya
özgür eczacılık fakültesi okumuş, özlem ise liseden sonra okuyamayan bir kız. bitlis’in kenar mahallelerinde yaşıyorlar. romanda ikisinin birbirine olan aşklarından yola çıkarak birçok toplumsal olayı görebiliyoruz. özlem, özgür’e olan aşkından annesini kurban veriyor. özgür ise bir ermeni kızı olan lal’ın hikâyesi peşinde. kitapta en göze çarpan karakterlerden biri ise melahat abla, mahallenin ablası. aaslında hepimizin bir melahat ablası vardır, köyümüzde, mahallemizde.
kitap bir toplumun, coğrafyanın hikâyeleştirilmiş öyküsü. faili meçhuller, ermeni soykırımı, feodal erkek baskısı, kadına şiddet, baskılar, zulümler ve bu kadar acının içinde yeşermeye çalışılan bir aşk hikayesi.
  1. “günah toprağa ekilmişti. taşa toprağa, insana kısacası her şey sızmıştı. lanet yağacaktı artık. öyle bir lanet ki, ne döktüğümüz gözyaşları, ne de yakarışımız bunu paklamaya yetecekti. bu günahı ancak cehennem ateşi yok edebilirdi. o gün tanrıdan son kez şunu diledim; bütün bu toprakları baştan sona cehennem ateşine boğ! ateşinle yanıp kül olmayan tek bir canlı bırakma… yer gök yalımlarla dolsun.’’