1. an itibariyle bilmeden yasaklı madde kullandığını ve avustralya açık için yapılan doping testini geçemediğini açıklayan tenisçi.
    cem
  2. tenis dünyasında en çok inleyen bayan tenisçilerden. çığlıklarıyla sizi maç dışına alır götürür.
  3. kullandığı ilacın içeriğindeki yasaklı maddeler nedeniyle en az 6 ay ceza alması bekleniyor. haltercilerimiz de aynı hata nedeniyle büyük cezalar almıştı diye hatırlıyorum.
  4. 10 yılı aşkın süredir 'mildronat' adlı ilacı, doktorunun gözetiminde kullandığını fakat 1 ocak'tan itibaren yasaklı maddeler listesine alındığını bilmediğini itiraf eden dolayısıyla avustralya açık'ta doping testleri pozitif çıkan tenisçi. açıkçası bana açıklaması samimi geldi. zaten sporcuların neden doping yaptığına bir türlü anlam veremem. sen yıllardır bir işle uğraş aslında bu bir iş bile sayılmaz spor yapıyorsun sonuçta. yapmaktan çok zevk aldığın bir spor dalı düşün ve bundan para kazanıyorsun. daha ne olsun ama başarılı olma hırsı para, nam, şöhret bu yollara sevk ediyor demek ki. la olum bunlar gelip geçici hayattan zevk almaya bakın. sonuç olarak başarısız oldun diye sana madalya vermiyorlarsa ya da dereceye giremiyorsan hangi spor dalı olursa olsun yaptığın an zevk alıyorsan sana mutluluk veriyorsa olay bitmiştir. spora, rakiplerine bu ihanet neden. kul hakkı resmen. düşünsene fransa bisiklet turu'nun en zorlu dağ etabı mesela. kıçından ter akıyor affedersin etabı 2.bitiriyorsun birinci olan eleman yıllar sonra dopingli çıkıyor ve etap galibiyeti sana yazılıyor. resmen cinayet sebebi. lan başlarım öyle işe ben o anda emeğimin karşılığı olan sevinç, tatmin, para, şan, şöhret... her neyse bir o.ç. yüzünden alamıyorum. ihanetlerin en büyüğü. kişinin yaptığı işe, diğer sporculara hiç mi saygısı olmaz.
    velhasıl sharapova öyle bir sporcu değil efendim. zaten yıllardır bu sporu layıkıyla yerine getirmekte kendisi ve 17 yaşında wimbledon zaferi mevcut, kariyeri ortada. üzüldüm açıkçası böyle bir olay meydana gelmesine. bu tür olaylara sporcuların çok dikkat etmesi gerek. çünkü test sonuçlarının pozitif çıkması sadece doping ilaçlarından kaynaklanmamaktadır. sporcuların yedikleri besinlere özellikle et içerisindeki maddelere de çok dikkat etmesi gerekmektedir.
    umarım ceza almaz veya olabilecek asgari bir cezayla kurtulur bu müspet olaydan.
  5. gectigimiz sene 30 milyon dolar kazanmis tenisci. doping testi sonuclariyla 11 yasindan beri sponsoru olan nike, sorusturma bitene kadar sponsorluk iliskilerinin askiya alindigini aciklamis. bunun yaninda isvicreli saat firmasi tag heuer ve porsche de kontrat yenilememe karari almis.