• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
marty - delbert mann
kendinden küçük olan beşinci kardeşini de evlendiren ve ne zaman evleneceği hakkında toplumsal bir baskıyla karşılaşan kibar ve sevecen kasap marty’nin hayatına olabilecek en gerçekçi ve sıcak oyuncu performansları eşliğinde kısa bir kesit atıyoruz.yakışıklı beyaz atlı prens ve muazzam güzellikteki asil kız ya da prenses hikayelerini ters düz edip görselliğin sadece bir yanılsama ve illüzyon olduğunu söyleyen oldukça güçlü bir drama marty .hem annesi hem de arkadaşının ona kız bulması için baskı yaptığı ilk bölümden sonra, marty tatlı öğretmen clara’yı bulur ki daha ilk andan itibaren arkadaşı kıskançlık triplerine girer, annesi ise hayatta son dayanağı kalan marty'i aslında bırakmak istemediğini oğluna sözcüklerle işkence ederek gösterir. günlük olayları konu edinse de her yönden karakteri içinde barındıran filmimiz kolay kolay bulunmaz bir derinlik ve gerçeklik hissi sunuyor, ilk ve son oscarını alan daha çok yan rollerden tanıdığımız ernest borgnine ise bu hassas iri adam rolünde hayatının performansını çıkarmış. gösterim yılı : 1955
 1. marty ve arkadaşları arasında şöyle bir diyalog geçer ki film anında kendini izleyicisine bağlar:

  - you know the way i figure, a guy ought to marry a girl twenty years younger than he is , so when he's forty, she's still a pretty doll of twenty-one.
  + that means he'd have to marry the girl when she was one year old.
  - you know you're right. i never thought of that.

  1955 senesinin sinema tarihindeki başarısını çok iyi bilsek de, marty kolaylıkla diğerleri arasından sıyrılacak kalitede içeriğe ve çekim tekniklerine sahiptir. yönetmen, 'bu benim işim' diye bağırırken, marty de oyunculuğunu konuşturmuştur. filmde günümüzde çok rahatlıkla görebileceğimiz sorunlara değinilmiş ve özgürlüğe giden yolda vereceğimiz fedakarlıkları acımasızca göstermiştir bu şaheser. marty olacağımız günleri dört gözle bekliyorum sevgili sinema severler..