• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
mavi köpeğin gözleri - gabriel garcia marquez
görünmez bir güneş omuzlarımızı ısıtmaya başladı. ama güneşin varlığı bile ilgimizi çekmiyordu. mesafe, zaman ve yön kavramımızı kaybetmiş halde orada, nerede olduğunu bilmediğimiz bir yerde oturduk. yanımızdan birçok ses geçti. 'çulluklar gözlerimizi oydu,' dedik. seslerden biriyse şöyle dedi: 'bunlar gazeteleri fazla ciddiye almışlar.' sesler ortadan kayboldu. bizse öylece, omuz omuza oturmaya devam ettik."
rüyalar, kazalar, pişmanlıklar, inanç, özlem ve ölüm...
büyülü gerçekliğin gizemli ve puslu atmosferlerle buluştuğu bu öykülerde gabriel garcía márquez, yatalak bir genç adam, kedisinin bedenine girmek isteyen bir kadın, evladının ölümünün yaraladığı bir anne, ikizi ölen bir kardeş, gözleri çulluklar tarafından oyulan üç adam, kurbanını sabırla bekleyen ölüm meleği gibi birbirinden çok farklı kurgusal ve mitolojik kahramanlara gönderme yapan kişiliklerin, bedensel ve düşünsel hassasiyet anlarını anlatıyor.
yazarın ilk eserlerini barındıran mavi köpeğin gözleri, márquez'in 1947-1955 yılları arasında yazdığı on iki öyküden oluşuyor. kitap, tarzı, temaları, karakterleri ve bilhassa yazarın "yüzyıllık yalnızlık'a değişmem," dediği "çullukların gecesi" öyküsüyle bir márquez şenliği. (arka kapak yazısı)
 1. en çok ikizi ölen adamdan ve rüyasında sürekli gördüğü adamı gerçekte bulmak için parola belirlediği "mavi köpeğin gözleri"ni her yerde haykıran kadından etkilendim.

  gerçeğin fazlasıyla üstünden, ölümle fazla haşır neşir bir marquez öykü seçmesi.

  -
  bence de erkekler rüyalarını hatırlamaz.