mehmet efe

Kimdir?

1969 malatya doğumlu, ilk ve ortaokullarını malatya’da tamamladı. istanbul kabataş erkek lisesi’nden sonra istanbul üniversitesi iletişim fakültesi’ne girdi. aynı okulun radyo/t v bölümünü bitirdi.

selam, kültür-edebiyat, milli gazete, son kuşak, zaman, mavera, girişim, aralık, kitap dergisi, albatros, ikindiyazıları, yerliler, iki yaprak, yeni dergi, ustura, ülke ve yeni şafak gibi dergi ve gazetelerde şiir, öykü ve çeşitli yazıları yayınlandı. 1986’da “son kuşak edebiyat” ve 1988’de “aralık” dergilerini çıkardı. 1992 mayısında “yerliler” (bağımsız gençliğe alternatif dergi) dergisini çıkardı. derginin 3. sayısı toplatıldı ve dergide yer alan başyazısından ötürü ist. 2. ağır ceza mahkemesi’nde tck 159/1 md.’den 1 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

atlas gösteri, azim dağıtım grubu ve feza film gibi sesli ve görüntülü yayın kuruluşlarında metin yazarı, senarist, seslendirme yönetmeni ve yapımcı olarak çalıştı. “hudeybiye”, “yıldızlar gibi”, “mekke’nin fethi”, gibi çeşitli radyo tiyatroları ve film senaryoları kaset olarak yayınlandı. 1986’da ” gece oyuncuları”, 1989’da “tiyatrocular” topluluklarının kurucuları arasında yer aldı. adı geçen topluluklarla, çağrı sahnesi ve birlik sanat’ta da profesyonel tiyatroculuk yaptı. “zavallı martı”, “sanat manat’a karşı” (ibrahim sadri ile birlikte) ve “bir melon şapka” isimli oyunları sergilendi. istanbul radyo pendik’te yayın yönetmenliği ve günışığı fm’de hafta içi her sabah ‘gazeteleri tarama’ programını hazırlayıp sundu. bir süre serbest reji asistanlığı (yardımcı yönetmenlik) yaptı ve tgrt için çalıştı. 1993’te kanal 6 televizyonuna girdi. burada metin yazarı, yapım ve program danışmanı, editör ve yönetmen olarak çeşitli birimlerde çalıştı.

yeni şafak gazetesi’nin kurucuları arasındaydı. aynı gazetede köşe yazarlığı yaptı. 16 eylül 1995 günü “şeriatçılar göreve” başlığıyla yayınlanan son yazısıyla yeni şafak’taki “yerliler” köşesine veda etti.

ezel erverdi ile birlikte haftalık ülke dergisini kurdu. derginin (30 haziran – 6 temmuz) tarihli 4. sayısında yer alan “hiçbir şeye katılmıyorum, hiçbir şeye! yürü git işine!” başlıklı yazısından dolayı tekrar tck 159/1’den “cumhuriyet’i tahkir ve tezyif etmek” suçlamasıyla 2. ağır ceza’ya sevk edildi. suç tekrarı ve önceki infazından dolayı 6 yıl 10 ay hapis cezası alma tehdidi altında yargılandı. 31/01/1997 günkü son duruşmada yaptığı savunmadan sonra savcının talebiyle beraat etti. sinema ve bilişim konularında çalışmak üzere abd’ye gitti.

abd’de sinema, dijital medya, özellikle bilişim teknolojisi konularında çalıştı. pekçok dünyaca ünlü tv (e. w. scripps gibi), dijital medya ve silikon vadisi’nin bilişim ve teknoloji firmalarında (yahoo! gibi) mühendislik, yöneticilik (director) ve teknolojiden sorumlu genel müdürlükler (cto) yaptı.

1997’den beri yaşadığı abd’den 2013 başında kesin dönüş yapmak üzere ülkesine döndü.

ilk kitabı “mızraksız ilmihal” (roman) mayıs 1993’te vural yayınları arasında çıktı.

kitapları:
buradayiz
hiçbir şeye katilmiyorum, hiçbir şeye…
mizraksiz ilmihal
(özgeçmiş kendi web sitesinden alınmıştır)
  1. bir zamanlar mazlum ve muhalif olan islamcıların güce tapan devletçiler kesilmesi sürecinde çizgisini muhafaza edebilmiş halen sıkı bir muhalif olan yazar, şair. yazıları ot ve yokuş yol'a dergilerinde çıkar. facebook kullandığım zaman beğeniyle kendisini takip ediyordum fakat onu asıl tanımam nilüfer göle'nin melez desenler adlı kitabını okumamla oldu. orada islami modernlikler ilgili olarak ondan ve yazdığı mızraksız ilmihal adlı kitabından sık sık bahseder. kendisinden öğrendiğime göre bu sene içerisinde kitapları tekrar basılacak. şiir kitabı da çıkacak hem de.