1. konuşmak bakışmak gibi değil, beyinde derin bir sessizlik ve tam konsantrasyon sağlıyor. bu yüzden de yorucu bir iş denilebilir. bir de mimikler olmadığı için sağlıklı bir iletişim türü de değil. bu kadar yoğun kullanılması ise incelenmeli ve tartışılmalı. acaba insanlar sağlıklı iletişim kurmaya değer vermiyor mu, bunu istemiyor mu sadece kendine değer veriyor olabilirler mi gibi sorular sorular sorulabilir. ayrıca ilişkilerde sahiplenme konusunda da bir uzaktan manipülasyon aracı olarak da kullanılıyor olabilir. yanında olmayan birine zaman harcıyorsun sonuçta sanki yanındaymış gibi.
  abi
 2. aslında iletişimin başladığı ta o ilk devirlerden beri uzaktan iletişimin modernleşmiş hali. şu içinde yaşadığın anda yanında, konuşma mesafende olmayan herkesi mesajlaşarak fikren yanında oldurabilirsin. "he o zaman neden aramıyorsun da mesaj atıyorsun kardeş?" diye soran olabilir. sormasın efendim. teyzemin yanında teyzemin dedikodusunu annemle yapabilmenin tek yolu mesajlaşmak. ya da abinin yanında sevgiliyle vıcıklaşmanın da çaresi bu. ya da her telefon konuşmasının minimum 10 dk sürdüğü biricik arkadaşının derse girmeden seni düşündüğünü gösteren tek bir "günaydın"ı aktarmasının da yöntemi bu. o yüzdendir ki "mesajlaşmakla işim olmaz!" adamının buna mecbur kalmadığını düşünüyorum. biz de isterdik sevdiklerimiz daima yanımızda olsun da mesaj atmayı, aramayı yalnızca buluşmak için konum bildirmek, saat vermek için kullanalım. teknolojinin hızla değiştiği bu devirde geri kalmışlığı övünç kaynağı bilip, diğerlerini eleştirmek saçmalığın daniskası. mektuplaşma döneminde "mektuplaşmakla işim olmaz!" kadınını bu bizim mesajlaşmayan adamla tanıştırmak lazım. bravo size yüce insanlar hayatlarınız bir parmak şıklatışı ile her şeye ulaşabileceğiniz kadar kolay demek ki. niye durduk yere atarlandım bilmiyorum ama galiba çok dertliyim be youreads... *
  bguem
 3. o kadar sıkıcı bir şey ki...
  ilk zamanlar hadi neyse diyorsunuz konuşuyorsunuz karşınızdakiyle, ama bir zaman geliyor..
  şahsen ben telefonu duvara fırlatmak istiyorum sıkıntıdan. keşke teknoloji bu kadar ilerlemeseydi de mektup devrinde kalabilseydik.
 4. sevmediğim ama sürekli yaptığım eylem. yüzyüze konuşmak ya da telefonda konuşmak daha anlaşılır, daha güzel bence. mesaj biraz yanlış anlaşılmalara müsait ve etkisiz. aynı şey söylenmesine rağmen yüzyüze olanın etkisi çok çok daha fazla olur gibi.