1. bu akşam olmadık şekilde aklıma takılan durum. "bu insanlar neden maaş alıyor?" sorusunu da yanında getiriyor haliyle. haydi soralım;

  her ihtiyaçları için binbir türlü yardım ve ödenek alan milletvekillerinin, kıyak emeklilik bonusu dahil 23 bin lira maaş alması hangi mantık anlayışıyla bağdaşıyor?
  -----------------------------------------------------------------------

  maaşlarının yüksekliğini hep giderlerinin yüksek oluşuyla savunmaya çabalayan milletvekillerinin yıllık gelirlerinin yarısı kadar yollukları yok mu zaten? yani 90 bin lira kadar..?

  mecliste, en kötü lokantada 15 liradan giden et yemeğini 4 liraya yemiyorlar mı?
  e "yasama faaliyetleri" diye genelledikleri her türlü ayak işleri için personel çalıştırma hakları da yok mu ceplerinden tek kuruş çıkmadan?

  "temsil niteliği olan", yani kafalarına göre resmi isimler ve anlamlar yükleyebilecekleri gezilerdeki bütün masrafları devlet tarafından karşılanmıyor mu?

  ankara gibi şehirde size özel lojman yapmadılar mı 150 bin liradan lüks konut sahibi olasınız diye zaten? ki zaten bol keseden aldığınız kira yardımlarıyla (evet, ev sahibi olup da 6 bin lira kira yardımı alan bile var) masrafsız oturacaksınız istediğiniz yerde, ev almanıza da lüzum yok.

  maaş istemeye bile yüzünüz olmamalı iken hâlâ maaşlarınıza zam yapma telaşında olmanız garip değil mi sayın milletvekilleri?

  milletin kuyruklarda helak olduğu vize işleri için parmak oynatmak zorunda kalmamanız (tüm aile fertlerine diplomatik pasaport), istediğiniz hastanede tedavi olmak için elinizi cebinize atmadan meclise bir beyanname ileterek her şeyi halledebilir oluşunuz, bunlar yetmiyormuş gibi basına "milletvekilleri ay sonunu zor getiriyor" diye beyanat verişiniz (bkz: idris güllüce) acı olduğu kadar gülünç değil mi? hele bir de sizden yalnızca 550 tane olmadığını, kapağı meclise şu ya da bu şekilde atıp kaymağın tadına bakmaya başlamış ve çok beğenmiş olacak ki bir türlü bırakamamış (evet, öğretmen maaşının dört katı emekli maaşı alıyorlar iki yıl meclis sıralarında uyudukları için) binlerce eski parlamenter olduğunu düşünürsek...

  birileri çıksa da yanıt verse? ne dersiniz, hoş olmaz mı? tadından "yenmez" bence.
 2. milletvekilliği bir meslek değildir ama genel algı meslek olduğu yönündedir...

  meslek olmayan bir mevzuya neden bu kadar maaş verirler hatta neden maaş verirler bilemiyorum; belki hukuki bir "açıklaması" vardır durumun, onu hiç bilemem...

  ama bildiğim bir şey var, %99'u haketmiyor maaş filan...