• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
mio fratello e figlio unico - daniele luchetti
1960’lı yıllarda italya’da geçen bu öykü, accio ve manrico isimli iki kardeşin traji-komik hayatını anlatır. birbirlerine karakter olarak hiç benzemeyen bu kardeşlerden accio milliyetçi, manrio ise komünist partilere üyedirler.

farklı görüşlere rağmen iyi geçinen iki kardeşin arasını bozacak tek şey bir aşk mı olacaktır?

bu yıl, italyan oscarları olarak bilinen 'david di donatello film ödülleri’nin çoğunu alan film, ülkemizde filmekimi’nde de gösterildi. film, dönem itibariyle siyasete dokunsa da, genel olarak duygusal, içten ve insani bir hikaye anlatmaya çalışmış ve bunu başarmış.
 1. golden globe’ta en iyi film ve elio germano ile en iyi çıkış yapan erkek oyuncu da dahil neredeyse toplam 20 ödül alan 2007 yapımı italyan filmi. böylece o sene italya’da neredeyse tüm ödülleri almıştır.

  türkçeye abim evin tek çocuğu olarak çevrilmiştir.

  1960’lar sonrası italya’sında, bu iki tutkulu kardeşin politika ve aynı kadın üzerine verdikleri mücadeleleri konu alan filme arka fonda italya tarihi eşlik eder.

  şahane şarkı seçimleri de cabası. özellikle nada'dan iki şarkı: ma che freddo fa ve amore disperato.

  savunduğu ideolojiyle özdeşim yapmış insanların bir yandan da kendilerinden ne kadar uzaklaşabildiğini de gözümüzün önüne sermiş bir filmdir ayrıca.