1. doğ büyü oku meslek edin çalış ve öl. afedersiniz ben böyle modernliğin içine tükürürüm.
 2. "mış gibi yaşamak"
 3. sezgi
 4. çok sey isteyip hiç birsey yapmamasi
 5. tatminsiz olması.
 6. sosyal ve duyarlı görüntü verirken ya da bunun için çabalarken fazlasıyla kendisiyle ilgili olması. bu bir problem değil de bu hal fazlasıyla plastik.

  hep bir gizli ajandası olması ve kendi bu durumundan mütevellit diğer insanlara da bunu yakıştırması.

  bu ikisi modern insanın hayatını kendisi için bile fazlasıyla karmaşık hale getiriyor.
 7. modernite öldü, artık post-modernite döneminin insanlarıyız. bir kere artık başlıkta kastedilen içinde yaşadığımız dönem post-moderndir. içinde bulunduğumuz bu dönem ve bu dönemin insanları görünümlerden ibaret, içerik yoksunluğunu fazlasıyla yaşar. zaten insanların belli başlı prestij ve gösteriş öğelerine bu kadar saplanması (araba-ev-cep telefonu) bu yüzdendir. yaşanılan hayatı bunları elde etmek üstüne kurgular. deneyimleme problemi yaşar, sanal hayata saplanmıştır. hayatı çok hızlı yaşadığından, durmaksızın sürekli tüketir. herşeyi. parayı, zamanı, ilişkileri... bu yüzden de hiçbir şeye fazla zaman ayıramamakta, her şey anında, çabucak gerçekleşsin ve tüketeyim diyor. sabrı yok, acelesi var, bir şeylere durmadan yetişmek zorunda. bu neden böyledir diyenler için:

  (bkz: y kuşağı)
 8. bence tek cümleden ibarettir. öyle şiirsel falan da değil. nüfusun artık doğal koşullarda yaşayamayacak kadar artmasıdır.
 9. esmemesi.