murat özyaşar

Kimdir?

edebiyat öğretmeni ve yeni dönem öykü yazarlarındandır. 1979 yılında diyarbakır'da dünyaya geldi. ilköğrenimini yahya kemal beyatlı ilköğretim okulu'nda tamamladı. ergani anadolu öğretmen lisesi'nde yatılı öğrenim gördü. edebiyata ilgisi ortaokul yıllarında başladı. dicle üniversitesi eğitim fakültesi türk dili ve edebiyatı bölümü'nden mezun oldu. diyarbakır'ın varoşlarında edebiyat öğretmenliği yaptı ve öğrencileriyle "hışt hışt" adlı bir edebiyat dergisi yayımladı.

öyküleri, varlık, kitap-lık, adam öykü, notos öykü ve imge öyküler dergilerinde yayımlandı. ilk kitabı ayna çarpması 2008 yılında yayımlandı. bu kitap, 2009 yunus nadi öykü ödülü'ne ve 2008 haldun taner öykü ödülü'ne değer görüldü. bîr adıyla kürtçeye çevrildi. (doğan kitap, 2011) ardından "sarı kahkaha" isimli kitabını yayınlamıştır.

ilk öyküsü adamöykü dergisinde, çevrilmiş öyküleri ise transcript review, words without borders, kovara w ve tîroj dergilerinde yayımlandı.

2016 yılında temmuz ayında yaşanan olaylardan sonra ilan edilen ohal kapsamında çıkarılan edebiyatçı öğretmenleri de kapsayan 23 temmuz tarihli ve 29779 sayılı kanun hükmünde kararname uyarınca önce açığa alınmış, sonrasında 01 ekim 2016 tarihinde sabah saat 05:00'de terörle mücadele ekiplerince gözaltına alınmış, beş gün boyunca avukatlarıyla dahi görüşmesine izin verilmemiştir. halen daha kendisinden haber alınamamaktadır.

yazar sibel oral ile evli olup, 9 eylül 2016 tarihinde doğan mavi lorîn adında bir kızı vardır
 1. pavese’den bir cümleyle başlıyor ayna çarpması; "kendimi yalnız bırakmamak
  için bütün gece aynanın karşısında oturdum." ve beatles’tan bir dizeyle
  kapanıyor: "bu sabah aynaya baktım kimseyi göremedim."


  her şey bu iki cümle arasında olup bitiyor; çarpışmalar, bölünmeler,
  kırılmalar ve dağılmalar… yani bir hayatla hesaplaşmanın tüm sancıları.


  büyük ve tek bir hesabı, "insan olmaya mahkûmiyeti" paylaştığımıza göre,
  herkesin payına bir şey düşüyor bu öykülerden.