1. büyük atatürk'e vefatının 78. yılı sebebiyle duygularımı,düşüncelerimi ve özlemimi anlatmaya çalıştığım mektup.

  ata'm,
  şanslıymışım ki küçük yaşta edindim sevgini.sonra da hiç bırakmadım.fikirlerini,hayatını,mücadeleni hayranlıkla okudum.açtığın yolda gösterdiğin hedefe durmadan yürümek için çalıştım,hala çalışıyorum.
  sen aramızdan ayrılalı 78 yıl oldu bu 10 kasımda.78 yılda çok çabaladılar unutturmak için seni.her seferinde daha sağlam hatırladık.unutturamazlar da zaten.kimsenin gücü yetmez o kadarına.

  şu sıralar sana ve fikirlerine çok ihtiyacımız var.kara bulutlar çöktü yine.açık konuşayım,umutla bakamıyorum geleceğe.samsun'dan diyorum yine çıksa gelse,milleti uyandırsa,sımsıkı sarsa yine bizi birbirimize.hep birlikte dağıtsak şu kara bulutları.özlüyorum o yüzden.çok özlüyorum.

  yine geldi 10 kasım.78 yıl...dile kolay.sensiz 78 yıl.
  sarılacağımız iki şey var : biri emanetin ve en büyük eserin cumhuriyet,diğeri fikirlerin.
  mustafa kemaller tükenmez,biliyorsun.
  umarım ışığın hiç sönmez.
  minnetle,saygıyla,sevgiyle ve özlemle...
  s.
 2. sevgili ata'm.
  seni özlemle anıyorum. sen bir kişi değil bir değerler bütünüsün. senin ve silah arkadaşlarının bize hediye ettiğiniz modern cumhuriyet rejiminde yaşamak ve olmaktan çok mutluyum. özellikle kadına seçme ve seçilme hakkını, kadının yok sayıldığı bir coğrafyada veren ata'm, "hasta adam" nitelendirmesiyle toprakları kağıt üzerinde paylaşılan topraklardan bize modern bir cumhuriyet hediye ettin.

  seninle birlikte silah arkadaşların, büyük dedelerimiz, büyük ninelerimiz kurtuluş mücadelesi verdi. yapılanları unutamayız. yapılanları unutan milletler geleceği olmayan milletlerdir. senin ilke ve inkilapların doğrultusunda milenyum türkiyesinde "gençliğe hitabe" de dediğin gibi dahili ve harici düşmalarımız var. ama onların karşısında silahla, baskıyla değil, düşünceyle, emekle, aydınlıkla durabilecek güce sahibiz.

  ata'm, bu ülke hiç bir zaman gerici, yobaz ve faşistlerin, parayı ülkelerinden, dinlerinden, kendi etik değerlerinden üstün tutanların ülkesi olmayacaktır. hani ingiliz donanmasına ait zırhlılar istanbul boğazına demirleyip toplarını dolmabahçe sarayına çevirmişlerdi ya. yaverin salih bozok'a "geldikleri gibi giderler" demiştin ya, işte öyle ilke ve inkilaplarına göz dikenlerde geldikleri gibi giderler.

  ölünden dahi korkuyorlar ata'm. ama sen ölmedin ki, tam aksine ölümsüzsün. aziz hatıran önünde şükran ve sevgi dolu duygularımla gençliğe hitabeni okuyup saygı ile eğiliyorum.

  ölümsüzsün.