1. gece idrara çıkmak için uyanmak. normal bir insan sadece tuvalet gereksinimi için uyanmaz. eğer geceleri idrar için özellikle kalkılıyorsa sorun olabilir. prostat hastalıklarında veya diyabette sık gözükür. tabii uyumadan aşırı sıvı alımı da buna sebep olabilir.

  bunu sorgularken ilginç durumlarla karşılaşılabilir.

  +... bey acaba geceleri tuvalete gider misiniz?
  -evet giderim. 3 kere falan.
  +hmmm...uykudan sık uyanıyorsunuz yani
  -hayır ben geceleri çalışıyorum. gündüzleri de aralıklarla uyuyorum.
  +evet anlıyorum.
 2. gece 2'den fazla idrara çıkmaya noktüri denir. diyabetes mellitus'un ilk bulgularından olabilir ciddiye alınması gereken bir semptomdur.
  vagus
 3. her erkek prostat hipertrofisi olacaktır, her prostat hipertrofisi noktüri ile hayatınızın içine edecektir.

  50 yaşından sonra mutlaka psa baktırın
 4. hayat kalitemi inanılmaz ölçüde düşüren hastalık. ne hastalıklar var, bu onların yanında hiç kalır ama noktüri de sağlık fonksiyonlarından ziyade hayat kalitesini düşürüyor.

  kan tahlili vesaire her türlü testi yaptırdım, ne prostat ne şeker çıktı. (bu yaşta da çıkmasın zaten.) bir mekanda su bile içmediğim halde şişe şişe bira içen adamdan sık gittim tuvalete. hap falan kullandım birkaç ay, epey gelişme oldu. ama alışkanlıktan ötürü psikolojik takıntı oluşturdu bende.

  gece idrara çıkmadan uyuma sürem maksimum 2 saatti, şimdi 4 5 saate kadar deliksiz uyuyabiliyorum. iki tur 3-4 saatlik uyku gayet iş görüyor. ama bu sefer de vücut öyle alıştı, ayda yılda bir deliksiz 7-8 saat uyuyunca hiç uyumamış kadar yorgun uyanıyorum. vücut 2. turu istiyor resmen.

  hayır, uykum da hafif. her uyandığımda da tuvalete gidesim geliyor.

  şöylesini gördüm ben, acayip imrendim: adam gece yatmadan önce idrarını yapmadan direk uyuyor. gece uyanıp bir bardak su içip tekrar yatıyor. şimdi onunki mi anormal benimki mi düşünüyorum bazen.