• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
north by northwest - alfred hitchcock
prestijli reklamcı roger tornhill, bir yanlış anlaşılma sonucunda george kaplan isimli bir casus zannedilir ve iki casus tarafından kaçırılıp sorguya çekilir. kendisini kaçıranlara ortada bir yanlış anlaşılma olduğunu izah etmeye çalışsa da casusları inandıramaz. bir uçurumun kenarına bırakılır, buradan kurtulmayı başardıktan sonra casus kaplan gizeminin peşine düşer. ancak bir talihsizlik daha baş gösterir ve artık işlemediği bir cinayetin faili konumundadır, böylece polis ve gizli teşkilatlarla arasında nefes kesen bir kovalamaca başlar.
 1. 1959 abd yapımı gerilim filmidir. alfred hitchcock'un yönettiği filmin başrollerinde cary grant ve eva marie saint oynamıştır.
 2. arizona dream yüzünden aklıma hep grant'in uçaktan kaçış sahnesi gelen hiçkok filmi.

  bir de rushmore dağı'ndaki aksiyon sahneleri dikkat çekicidir.
  zei
 3. sinemada hitchcock üslubuyla izleyiciyi büyüleyen, film noir'e göz kırparken, sekanslar arası plot twist'leriyle merak duygusunu köpürten, bol aksiyonlu, temponun hiç düşmediği, gerilimli ve mizahi yönü de oldukça kuvvetli usta işi film, 2 saat 16 dakika boyunca izleyici hiç sıkmadan müthiş bir seyir zevki sunuyor.
  film başlar başlamaz esas kahramanımızın yoğun şekilde yaşadığı ve filmin sonuna kadar tükenmek bilmeyen iletişim problemlerinin drama dönüşmesi bende, sanki özellikle cep telefonlarının olmadığı karanlık dönemin isyanıymış hissi yarattı ki bu da benim için oldukça eğlendirici oldu.

  tek handikapı; "aha bakalım şimdi hitchcock hangi sahnede görünecek?" diye keyiflenilirken, hitchcock'un film başlar başlamaz bodoslama otobüsü kaçıran adam rolüyle filme dalarak, hevesimi kursağımda bırakmış olmasıdır.
  iyi seyirler.