1. ikinci dönemimdeyim. anayasamıza göre bir daha aday olamam. aslında iyi bir başkan olduğumu düşünüyorum. seçime girsem kazanabilirim. ama yasa yasadır,hiç kimse yasalardan üstün değildir. eğer bir lider,sadece görevde kalmak için yasayı değiştirirse bu istikrarsızlık ve kavga gibi riskleri beraberinde getirir ve bu genellikle tehlikeli bir yola giden ilk adımdır. bazen bazı liderlerin,bu ülkeyi ayakta tutacak tek kişi benim dediğini duyarsınız,eğer öyleyse o lider toplumunu inşa etmekte başarısız olmuş demektir.
  2. bu ülkenin diğer tüm ülkelerden daha fazla serveti var, ama bizi zengin yapan bu değil. tarihteki en kuvvetli orduya sahibiz, ama bizi kuvvetli yapan bu değil. üniversitelerimize, kültürümüze tüm dünya imreniyor ama dünyanın bizim kıyılarımıza gelmeye devam etmesinin nedeni bu değil. amerika'yı istisnai yapan, dünyadaki en fazla çeşitliliğe sahip milleti birarada tutan bağlardır. ortak kaderi paylaştığımıza dair, bu ülkenin sadece birbirimize ve gelecek nesillere karşı belli yükümlülüklerimizin olduğunu kabullenmemiz halinde işleyebileceğine dair inançtır. amerika'yı büyük yapan bunlardır.

    siyah yada beyaz, hispanik yada asyalı yada amerikan yerlisi, genç, yaşlı, zengin, fakir, engelli, engelsiz, heteroseksüel yada eşcinsel, eğer istiyorsanız, amerika'da başarabilirsiniz.*
  3. "eğer öyleyse o lider toplumunu inşa etmekte başarısız olmuş demektir."
    kismini büyük puntolarla yazilip her yere asin, her yere.