1. yavrum yapmayın etmeyin! benim okumaya kıyamadığım kitabı -dikkatinizi çekerim- tükenmez kalemle çizmek demek biriyle aynı çamaşırı giymek gibi bir şey. bu kadar da emanete hıyanet olmaz ki.
  kitaplarımı normalde paylaşmam. lan dedim bu hastalık boyutuna doğru yollanıyor paylaş kızım artık şunları.. halim bu. (bkz: yapmayın)

  (bkz: daha da davosa gelmem)
 2. mutluluk vericidir benim için.

  zaten etrafımda okuduğum kitaplarımı "bak bu kitabı oku, çok güzel" diyerekten paylaşabileceğim insan olmadığı için kitap ödünç verebildiğim söylenemez kimseye ama ödünç verdiğim zaman o kişiden hoşuna giden cümlelerin altını çizmesini isterim mutlaka. daha sonra o altı çizili cümleleri okumak hoşuma gidiyor. neden o cümlenin o kişiyi etkilemiş olabileceğini düşünüyorum falan. ikinci el kitapları da bu yüzden çok severim mesela. böyle arka kapağına resimler çizilmiş, notlar alınmış kitaplar var elimde ve her gördüğümde gülümsüyorum. güzel şeyler bunlar.

  tabi dediğim gibi etrafımda kitap ödünç verebileceğim pek fazla insan yok ve ben bu zevkten mahrum kalıyorum. bir arkadaşım var işte o da kitabının ucu azıcık kıvrılsa kafayı yiyen, geldiği vakit bütün kitaplarımı sırtlayıp götürdükten sonra aylarca okumadan elinde tutan ruh hastasının teki.

  olsun. o da olmasa kiminle paylaşırdım kitaplarımı.
 3. hadsizlik, saygısızlık ve fütursuzluktur; ki ben hiçkimseye kitabımı vermem bu eylemi yapacaksa arkadaşım/tanıdığım da olamaz.
 4. başıma gelmişti. sözcüklerin altını acımadan çizmiş, kendi fikirlerini bir kağıda yazıp kitabın bazı sayfalarına o kağıtları zımbalamış ve tüm bunlara ek olarak kitabın ilk sayfasına, adeta posta gazetesinden çıkma kendi eseri olan bir şiiri zımbalamıştı. sinirden ağlayasım gelmişti ama fikirlerini paylaştığı için teşekkür edip yanından ayrılmıştım. üstüne bir de o gece beni arayıp şiiri hakkındaki düşüncelerimi öğrenmek istemişti. bence saygısızlık.
 5. o kitabı geri almak istemeyişimle ve o kişiye artık başka kitaplarımı emanet etmeyişimle sonuçlanacak eylem. internetten kitap sipariş ederken sipariş notu kısmına "mümkünse kapağı kıvrılmayacak şekilde paketleyebilir misiniz?" yazmış insanım, hey yavrum hey.
 6. kitapları arkadaşlarından dostlarından insanlardan daha fazla seven daha doğrusu içten içe insanları sevmeyen egoistce ve bencilce olan bağnazlıklara sahip insanların nefretle biraz üzüntüyle karşılayacağı durum.o kitabın aynısından bidaha alabilirsin ama bir dostun sırf altını çizdi diye ustunude sen cizersen dostunun bir daha o dostu alamazsın hiç bir parayla
 7. kitaptır en nihayetinde çizsin ne olacak. notlar alsın, bizimle paylaşsın fikirlerini . o kitaba bakış açınız değişir belki, ufkunuz açılır, nasıl görmedim dersiniz.maddeye verdiğimiz bu değeri biraz da manaya verebilsek daha özgür oluruz bence. (hunharca karalayanları tenzih ediyorum)
 8. istediği kadar not alsın hatta okuduktan sonra gelsin günlerce tartışalım kitabı hatta ve hatta istesin aynı kitabı ona da alayım ama senin kıymetli bulduğun bir şeye biraz saygı göstersin. olay madde değil tam anlamıyla mana aslında . saygı yani.
 9. ödünç kitap verilir mi lan
 10. sezgi