1. hadsizlik, saygısızlık ve fütursuzluktur; ki ben hiçkimseye kitabımı vermem bu eylemi yapacaksa arkadaşım/tanıdığım da olamaz.
  2. o kitabı geri almak istemeyişimle ve o kişiye artık başka kitaplarımı emanet etmeyişimle sonuçlanacak eylem. internetten kitap sipariş ederken sipariş notu kısmına "mümkünse kapağı kıvrılmayacak şekilde paketleyebilir misiniz?" yazmış insanım, hey yavrum hey.
  3. kitapları arkadaşlarından dostlarından insanlardan daha fazla seven daha doğrusu içten içe insanları sevmeyen egoistce ve bencilce olan bağnazlıklara sahip insanların nefretle biraz üzüntüyle karşılayacağı durum.o kitabın aynısından bidaha alabilirsin ama bir dostun sırf altını çizdi diye ustunude sen cizersen dostunun bir daha o dostu alamazsın hiç bir parayla
  4. kitaptır en nihayetinde çizsin ne olacak. notlar alsın, bizimle paylaşsın fikirlerini . o kitaba bakış açınız değişir belki, ufkunuz açılır, nasıl görmedim dersiniz.maddeye verdiğimiz bu değeri biraz da manaya verebilsek daha özgür oluruz bence. (hunharca karalayanları tenzih ediyorum)
  5. ödünç kitap verilir mi lan
  6. sezgi
  7. kızmayacağım ama anlam veremeyeceğim bir durum. kitabın altı neden çizilir, daha sonra eline alıp baktığında ilgili yeri fark etmek için değil mi? zaten geri verileceği belli bir kitabın altını çizmek biraz fuzuli bir iş bence.
    çok mu sığ düşündüm acaba?
  8. sevdiğim bir arkadaşıma verdiysem sorun olmaz. sevmediğim bir arkadaşıma verdiysem (muhtemelen mecburiyetten) o zaman olay çıkar.
  9. bence bir sorun teşkil etmez bu saçma sapan çizikler olmadıkça. ancak bir arkadaşımın anlattığına göre, onun başka bir arkadaşı telefon numarası filan etmiş üzerine kitabın. işte burda bir sorun var dostlar. asıl emanete hıyanet budur.