• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar latife tekin
ormanda ölüm yokmuş - latife tekin
ormanda ölüm yokmuş, doğanın kucağında, zamandan azade bir hikâye anlatıyor. resim yapmayı bırakmış ressam emin ile öyküler yazıp biriktiren yasemin'in, kendilerine ve hayata hesap veren uzun sohbetine şahit oluyoruz romanda. düş kırıklığıyla sonlanmış aşklarını geride bırakarak ormana sığınmış bu iki yakın arkadaş, birbirlerine tutunarak ormanın kuytularına doğru yol alıyorlar. latife tekin şiirselliğin zirvesinde gezinen anlatımıyla karamsarlığa düşmüş bir erkeği ve onu ayakta tutmaya çalışan bir kadını tutkuyla resmediyor. yaprakların, taşların, kuşların gölgesinde sarsıcı bir içsel yolculuk hikâyesi.
 1. öncelikle aranızda hala latife tekin okumayanlar var, bu yorumu en başta onlara ithaf ediyorum ki bir an önce başlasınlar.

  ormanda ölüm yokmuş. yeni bitirdiğim, bitirir bitirmez yorum yazmak istediğim 2001'de yayımlanan latife tekin romanı.
  latife tekin hep yapıyor bunu biliyor musunuz ? öyle bir şey koyuyor ki kitabın adını, daha kapağa gözünüz ilişir ilişmez çekip alıyor sizi.

  okuyucuyu sürüklüyor evet. ama bu sıradan romanlarda ki gibi bir sürükleniş değil.
  bilmeden sürükleniyorsunuz. o kadar çok belirsizlik var ki anlattıklarında. ve inanın, öyle güzel yapıyor ki bunu hiç rahatsızlık duymuyorsunuz.

  unutmaktan, anılardan ve ölümden bahsediyor yine.
  iki arkadaş, yasemin ve emin. birbirlerinden farklı, aslında anlaşmaları imkansız olan iki kişi.
  aralarındaki bağ öyle zayıf ki. hayır aslında çok kuvvetli.
  belki ikisi de değil.
  bak işte, bunu yapıyor yazar sana. sen üstünde oturup düşünmeden, bir cümleyi iki üç kere okumadan, anımsayamadan karar veremiyorsun hangisinin doğru olduğuna.

  "insan unutamadığı için ölür" diyor bir yerde. buna benzer çok cümle var. insanın suratına tokat çarpmış etkisi yaratıyor.

  onun dışında, yazarın diğer kitaplarını okumaya niyetliyseniz unutma bahçesi'nden önce ormanda ölüm yokmuş'u okuyun derim. keşke ben de öyle yapsaydım ama geçti artık. her ikisi de harika kitaplar neticede.

  bir kere daha söylüyorum. latife tekin okunmayı gerçekten hak eden yazarlardan biri.
  okuyun, okutturun.
  çok şey kazandığınızı göreceksiniz.


  " ölüm girdiğim yoldan beni geri çevirdi çünkü, kendi yoluna soktu, anımsamak ve unutmak ölümle ilgilidir, unutmak ölüme karşı bir silah, anımsamaksa ölümün silahı."