1. kirli sesli vokalleri pek bir sever(mis).
 2. hırıltılı ses hayranı lise arkadaşım. yeri geldiğinde liberal yeri geldiğinde sıkı solcu olabilir, bu duruma rağmen siyasi tespitlerine ve okumalarına değer verdiğim bir kaç kişiden biridir. edebiyat üzerine de rahatlıkla sohbet edilebilir bir karakter olmasının yanında, samsun devlet opera ve balesinde koristtir kendisi, ki bu kavramı da kendisinden öğrendim.
 3. giuseppe verdi'nin 4 perdelik operası.

  otello; 24726 metre boyuyla, kafam kadar kolları ve nizamiye kapısı misali omuzlarıyla heybeyli bir venedik komutanı. kıbrıs'a vali olarak atanıyor ve donanmayla beraber adaya çıkışıyla başlıyor opera. osmanlı donanmasını mağlup etmiş amcam, agresif ama şen kahkahalar saçası var etrafa. şöyle dalıyor limana*. "coşun, müslümanların gururunu denize döktük!" diye haykırıyor.

  akabinde tabii sevdiceği desdemona ile oynaş etmesi gerekiyor beyimizin. kendisi mağrur, atarlı giderli, agresif, azman ama bir o kadar da aşık bi abi.

  sonra alkolün su gibi aktığı sulukule geceleri falan... otello, yancılarından cassio'yu donanmaya komutan yapar ve diğer yancısı jago bu duruma bildiğin dellenir. o bol alkollü gecelerde cassio'yu içip içirip sarhoş eder, rezalet çıkarttırır gaza getirip. sonra otello mekanı basar ve "dağılın laığn" diye mevzuya el koyduktan sonra jago'nun gazıyla cassio'nun rütbesini alır.

  jago'nun keyfine diyecek yok tabii, ama burada bitmez tabii. adam bildiğin çakal, devam edecek. aryasını da patlatıyor üstüne, ooohh... zalim bir tanrıya inanırmış beyimiz. nihilist olmasa nefretimi üstüne kusacağım pezevengin, o derece.

  tezgahlar bitmek bilmiyor, otello'nun desdemona'ya vaktiyle hediye ettiği çilek motifli falan bir mendil var, çakal jago bunu uçurmuş, cassio'nun üstüne bok atıcak. halbuki cassio da öyle yengesine sarkıcak bi oğlan değil, bildiğin efendi. ama jago işte... otello'yu işliyor bayağı. kıvamına getiriyor, bir de düet yardırıyorlar o gazla.

  otello gidip desdemona'nın ağzını arıyor, hakikaten mendil yok ortalarda. kendi başına kaldığında bildiğin götü kaybediyor, tanrıya dert yanmaya başlıyor "ulan n'ttim ben bunca ihanetin, çakallığın ortasında kaldım? negzel takılırdık sevdiceğimle" kabilinden.

  desdemona'yı indiricek, kafaya koymuş amcam. akşam "sen duanı ettin mi bakim" diye bi yokluyor. akabinde son duasını etmeye yolluyor bildiğin, herif çok net. tamam, duygusal falan ama kıskançlık da o mevzunun bi parçası işte. namus belasına gardaş, kıydığımız can bizim.

  desdemona mevzuyu çakıyor tabii, yanına bir hançer alıyor çaktırmadan. ama hançer falan... sen kimsin lan? onunla mı öldürebilcen koca otello'yu? peehh! neyse efendim, o da duasını falan ediyor.

  buluşuyorlar, aksiyonlar kopuyor bu sırada, otello hatunu bildiğin boğuyor. akabinde jago'nun avrat falan yetişiyor. "n'aptın beyim, her şey benim herifin bok yemesi, boşa öldürdün yengeyi" diyor. millet doluşuyor falan... otello öğrenince durumu, dünyası başına yıkılıyor tabii. başlıyor son aryasına.

  "kimse benden korkmasın, silah kuşanmış gibi görünsem de" diyor. herif tükenmiş lan, yıkılmış bildiğin. sevdiceği yerde yatıyor. cesede yanaşıyor önce, güzellemeler falan... piiuuu..! ama cesede işte... götü kaybetmiş ya, ceset falan dinlemiyor tabii. "desdemona! kalk kız!" diye bir iki şansını deniyor, bakıyor; tık yok. sonra gözü desdemona'nın hançerine kayıyor, "hâlâ bi silahım var!" diye haykırıyor. sokuyor amcam böğrüne böğrüne. yıkılıyor oracıkta. sonra desdemona'ya doğru sürünmeye başlıyor; "seni öldürmeden önce bi kere öpmüştüm, bi kere daha öpücem". nekrofil herif... tam o son öpücüğü alıcak, cesede varmış, daha fazla gücü kalmıyor ve o da desdemona'nın yanına yığılıveriyor.

  ...ve perde!
 4. youreads topraklarına ayak basan yazar kişisi. o artık bir youser. konularla ilgili özellikle siyasi konularda birikim sahibi. ayrıca her yayınımda benden la rondinallayı ister ve keyifle dinler.
  sayın ottello "la rondinella" sizin deyiminizle mamaları dinletmeye devam edeceğim.

  https://www.youtube.com/watch?v=YUSmjGzGVtQ
 5. yazılarını takip etmekten hoşlandığım yazar kişisi. okunmalıdır.
 6. sesi ve listesiyle sağlam dj, eğlenceli insan.
 7. tenor türkücü, limon satmaya gider gibi koşarak gitti iyi geceler demeden, tesgahın devrile emi :))
 8. "...
  kalacak bir türkü söyler, gideriz"
 9. yeni olduğu sözlükte hiç tanımadığı birinin yorumlarını beğenip nick altına yazdığı için, önüne gelene hakaret etmeye bayılan bir troll tarafından birilerini yalamakla suçlanmış, üzerine birde ''travesti sıvazlayıcı'' gibi laflar işitince sinirleri bozulduğu için sözlüğü terk etmiş youser. sözlüğe ve tünele bazı kısıtlamalar gerekiyor, en azından kişisel hakaret ve aşağılamalara..
 10. vur, kır, parçala o yarışmayı kazan! :)