p53


 1. diğer ismi ile tp53

  hücre bölünmesinde, genetik materyalin hatasız şekilde iki yavru hücreye aktarılmasında kilit rol oynayan tümör süpresör gen. 17. kromozomumuzda lokalizedir.

  birçok fonksiyonu vardır. siklin bağımlı kinazları (bkz: cdk) durdurarak bölünmeyi yarıda keser, hasarlı dna'ların onarımı için emir verir (bkz: gadd45) , eğer hasar düzeltilemeyecek kadar büyükse apopitozis ile (programlanmış hücre ölümü) intihara sürükler.

  bu genin mutasyonu, yukarıdaki sebeplerden dolayı birçok kanserde suçlanmaktadır.

  doğuştan p53 gen mutasyonu ile doğanlar için;

  (bkz: li fraumeni sendromu)
 2. tümör süpressör (baskılayıcı) gendir.

  bu transkripsiyon faktörünün mutasyonunda kanser hücreleri ölmez, çoğalır.
 3. linkte gorulebilecegi gibi "guardian angel" olarak adlandirilmis, pek cok kaynakta guardian of genome olarak adlandirilan Genomun koruyucusu olan proteindir. Bu proteini kodlayan gen ise TP53 adli gendir. p53 adi, 53 kilo dalton agirliginda protein kodladigi icin verilmistir, fakat zaman ile ortaya cikan gercek durum farklidir, p53 proteininin agirligi 43.7 kDa'dir, fakat zengin prolin icerigi nedeniyle SDS-PAGE jel ayriminda 53 kilo dalton seviyesinde bant vermektedir. 15 protein izoformu bildirilmistir ve TP53 geni kanserlerde en fazla mutasyona ugrayan gendir (>50%).

  p53, karar verici bir etkiye sahiptir. DNA hasari durumunda, hasar tamir edici proteinleri aktive eder ve hasarin tamirini baslatir. Eger hasar tamir edilecek duzeyden buyuk ise, apoptoz surecini baslatir ve hucreyi oldurur.

  Teyze mode on: "Gercekten faydalari say say bitmez."