• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
parazit - neal stephenson
cyber punk'ın deha çocuğu neal stephenson parazit adlı ve oldukça kaygı verici yapıtında, kısa süre içerisinde can çekişmeye başlayacağımız dijital çöplüğün merkezinde alternatif çıkış yollarını arayanların hikayelerini anlatıyor. 6.45, elmas çağı'nın ardından muhtemelen sizi çok da uzak olmayan bir evrene doğru hazırlarken, artık pizza sipariş ederken bile daha dikkatli olmanızı özellikle tembih eder! (tanıtım bülteninden)
(idefix'ten alıntı)
  1. ilk basımı '92 yılında yapılmış eserin türkçeye çevirisi, okuyucuyu kitaptan uzaklaştırmaya yönelik her türlü tuzağa başvursa da; kitap inanılmaz yaratıcı bir dünyadan çok da mizahi bir dille bahsederek bu oyunlara gelmiyor. hiro protagonist isimli, hem serbest hacker'ların sonuncusu hem de dünyanın en iyi kılıç dövüşçüsü olan kahramanının uncle enzo'nun pizza dağıtım işinde çalışması bile anlatım diline ihtiyaç duymaksızın gayet ironik.
    metaevren ve avatar kavramlarının ilk defa kendisince kullanıldığı belirten yazarın aynı zamanda google earth benzeri bir uygulamayı kitabında metaevren'e yerleştirmiş olması da dikkat çekici.
    kitap kurgusunun önemli bir kısmını dilbilimden besleniyor; bu çerçevede sümer tanrıları, babil kulesi, glosolali gibi yan öğelerle konuyu açması da okuyucunun ilgi alanını genişletiyor.