• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.38)
das leben der anderen - florian henckel von donnersmarck
gdr adıyla bilinen eski demokratik almanya cumhuriyeti (doğu almanya) hükümeti, çöküşünden beş yıl önce iktidarını ancak son derece acımasız bir kontrol ve gözetleme sistemiyle sürdürebilecek noktaya gelmiştir. stasi adlı gizli polis servisine bağlı binlerce muhbirin yaptığı ihbarlar sonucunda 17 milyon nüfuslu ülkede 200 bin kişi fişlenerek dosyası tutulmuştur. hükümetin ve stasi’nin hedefi, “başkalarının hayatları” hakkında her şeyi bilmektir.
 1. pişmanlığı iliklerinde hissedip adeta saf değiştiren bir profesyonelin zamanla ne hale geldiğine şahit olduğumuz 2006 yapımı alman filmi.
 2. die fälscher, goodbye lenin, ein freund von mir içinize şüphe düşürür; " ben galiba alman sinemasını seviyorum? " dedirtir. das leben der anderen ise o şüpheyi ortadan kaldırır, " evet, bu adamlar bu işi biliyor. alman sinemasını çok seviyorum! " dedirtir. sakin halleriyle filmi sirkülase eden ulrich mühe hakikaten üstün bir performans göstermiş, kevin spacey'e olan benzerliğinin sadece fiziksel benzerlikle kalmadığını hissettirmiştir bana. bir de filmdeki şahsım adına favori karakterim tiyatro yazarı georg dreyman'ı canlandıran ve yine aşmış bir performans ortaya koyduğunu düşündüğüm sebastian koch'u bridge of spies'da görünceki istemsiz sevincim..

  teknik olarak eleştiri yapabilecek konumda değilim, olsam dahi filmi çok uzun zaman önce izlediğim için çok berrak değil görüntüler aklımda. ancak georg'un içinde bulunduğu ruh halleri !---- spoiler ----!

  bakan ile sevgilisi arasında geçenlere göz yummak zorunda olması

  !---- spoiler ----! gibi iz bırakan sahnelere sahip, komple başarılı kabul edilebilecek bir yapıt. izleyin efendiler, pişman olmazsınız.
  zorg
 3. film içinde kullanılan bütün ekipmanların stasi'ye ait gerçek ekipmanlar olduğu film.
 4. benim için biat ederken düşünceyle karşılaşan bir adamın sarsılan hayatının düşünc yüzünden bedel ödeyerek dağılan hayatların en güzel hikayelerinden biri olmuş film. büyük bir üzüntüyle şunu farkettim ki bu hikayeleri hala üzülerek izlesem de eski dehşetli halimle izleyemiyorum. malum bunları görebilmek için ne doğu almanyaya ne nazilere ne sovyetlere bakmaya gerek kalmadı ülkemizi yönetenler yüzünden.hatta daha acısı çoğu kez o adamın geçirdiği değişim geçirmez sistem uşakları. zaman geçer amirlerinin yerini alır hiç de sormazlar. merak edenler 12 eylülde polis ya da küçük idareci olan insanların sonra nerelere geldiğine bakabilir. yalnızca içimden düşünce tarihi ne kıymetli demek geliyor öylesine okuyup düşünmediğimiz bitirmeye ağır bulup zahmet etmediğimiz kitaplar , iki saatte bitiveren filmler için ne bedeller ödendi kimbilir. bir de şu var . heinrich münche büyük oyuncuymuş toprağı bol olsun