1. ekşi'de ''hücreye attıran vfs global rezaleti'' şeklinde gündem olmuş kontrol.

  ekşide ki olay özetle şöyle, fransaya girecekken yanında hiç bir evrak ve para olmadığı, üzerine de dil bilmediği için ülkeye alınmayan, sınır dışı edilmeden de hücreye konan bir yazar pasaport kontrolünde yaşadığı sorunu vize aracılığı yapan firmaya mal etmiş.

  pasaport kontrolüne geldiğinizde ister uçaktan inmiş, isterseniz araçla gümrükten geçiyor olun, vizeniz yokmuş sayılır. bu genç bir öğrenci içinde, gittiği ülkenin ticaret bakanlığı tarafından davet edilmiş 20 kişilik iş adamı grubu içinde aynıdır.
  bu aşamada pasaport kontrolündeki memur önce terörist olmadığınızdan sonra da ülkede kaçak yaşamayacağınıza emin olana kadar sizi sorgular, ikna olmazsa gözaltına alıp sınır dışı eder.

  polisi ikna etmek için doğru düzgün bir hikaye anlatmanız, cebinizde bir miktar para yada kredi kartlarınızın olması, sağlık sigortanızın yanınızda olması, biri yada bir firma davet etmişse davetiyenin, fuara falan gittiyseniz fuar biletlerinin, hikayenizde araç kiralama varsa rezervasyonun, interrail ise yine biletlerinizin, en önemlisi de otel rezervasyonlarınızın ve dönüş biletlerinizin yanınızda hazır olması gerekir.

  bu durumdan bizim ahali pek haberdar değildir. daha vize başvurusunda evrakları tamamen okumayan ve evrakların bir kısmı için olmasa da olur diye düşünen veya kendince yorumlar getirerek şu evrak yerine bu evrakı verebilirim diyen toplumun üyeleri, vize için yaşadıkları sıkıntı kadar haliyle bu aşamada da sıkıntı yaşar.

  pasaport kontrolü için sırada beklerken polisin karşısında debelenip panik içinde sıradan birilerini kendine tercümanlık yapması için çekiştiren insanları görmek çok olağandır. yanında hiç bir evrak olmayan mı istersiniz, evrakı olup polisi anlamayan mı istersiniz, hollanda vizesiyle ilk kez almanyadan giriş yapmak isteyen mi istersiniz.. (evet vizeyi aldığınız ülkeye daha önce giriş yapmadıysanız diğer ülkeler almayabiliyorlar, alsalar da bir daha ki başvurunuz kırmızı damgayla sonuçlanabiliyor.)

  özetle yurt dışına seyahat ederken pimpirikli olup her türlü detayı düşünmekte fayda var.

  edit: fransaya vize başvurusu yapmıştım, bu gün pasaportumu aldım. kapalı hatta mühürlü zarfın içerisindeki pasaporttan, vizeniz ülkeye girme hakkı vermez, yanınızda şu şu şu evrakları bulundurmak zorundasınız notu çıktı...
 2. ülkeye giriş yaparken pasaport kontrolünde size karşı şüpheli bakışları varsa bunu sorunsuz atlatmak için dikkat etmeniz gereken şeyler var.

  1-size dil seviyenizi soracaklardır öncelikle, az seviyede bir ingilizceniz varsa bunu çok açık bir şekilde belirtin. cümleyi bitirmeden turistik amaçla geldiğinizi vurgulayın. interrail amaçlı gidiyorsanız biletinizi gösterebilirsiniz.
  2-dönüş uçak biletinizi ibraz edin. evraklarınız arasında kalmayacaksanız dahi booking kağıtlarınız ve seyahat sağlık sigorta sözleşmenizi yanınızda bulundurun.
  3-size paranız var mı diye sorarsa yanınızdaki nakit parayı, kredi kartlarınızı ve banka kartlarınızı gösterin. içinde ne kadar var kontrol edemezler.
  4-sakin kalın. görevli memurla konuşurken çekinmeyin. konuşurken yüzüne bakın. bir sorun olup olmadığını sorabilirsiniz. bu sizin hakkınız.
  5-hiçbir gerekçe göstermeden sizi deport etme hakları vardır. size kötü muamelede bulunmadıkları sürece bu konuda kimseyi zorlayamıyorsunuz.
  6-gittiğiniz ülkede tanıdıklarınız olup olmadığını sorarlarsa tavsiyem varsa bile yok demenizdir. turistik bir gezi için geldiğinize inanırlarsa çok büyük bir ihtimalle o mührü pasaportunuza vuracaktır.

  yukarıda pireli çok ayrıntıyla bahsetmiş, ben özetlemiş oldum. daha önceki seyahatlerimde bir sıkıntı yaşamadım. konu hakkında biraz bilgi sahibi olmak ve bu konuda yapılması gerekenleri boşlamamak gerek.