1. ekşi'de ''hücreye attıran vfs global rezaleti'' şeklinde gündem olmuş kontrol.

  ekşide ki olay özetle şöyle, fransaya girecekken yanında hiç bir evrak ve para olmadığı, üzerine de dil bilmediği için ülkeye alınmayan, sınır dışı edilmeden de hücreye konan bir yazar pasaport kontrolünde yaşadığı sorunu vize aracılığı yapan firmaya mal etmiş.

  pasaport kontrolüne geldiğinizde ister uçaktan inmiş, isterseniz araçla gümrükten geçiyor olun, vizeniz yokmuş sayılır. bu genç bir öğrenci içinde, gittiği ülkenin ticaret bakanlığı tarafından davet edilmiş 20 kişilik iş adamı grubu içinde aynıdır.
  bu aşamada pasaport kontrolündeki memur önce terörist olmadığınızdan sonra da ülkede kaçak yaşamayacağınıza emin olana kadar sizi sorgular, ikna olmazsa gözaltına alıp sınır dışı eder.

  polisi ikna etmek için doğru düzgün bir hikaye anlatmanız, cebinizde bir miktar para yada kredi kartlarınızın olması, sağlık sigortanızın yanınızda olması, biri yada bir firma davet etmişse davetiyenin, fuara falan gittiyseniz fuar biletlerinin, hikayenizde araç kiralama varsa rezervasyonun, interrail ise yine biletlerinizin, en önemlisi de otel rezervasyonlarınızın ve dönüş biletlerinizin yanınızda hazır olması gerekir.

  bu durumdan bizim ahali pek haberdar değildir. daha vize başvurusunda evrakları tamamen okumayan ve evrakların bir kısmı için olmasa da olur diye düşünen veya kendince yorumlar getirerek şu evrak yerine bu evrakı verebilirim diyen toplumun üyeleri, vize için yaşadıkları sıkıntı kadar haliyle bu aşamada da sıkıntı yaşar.

  pasaport kontrolü için sırada beklerken polisin karşısında debelenip panik içinde sıradan birilerini kendine tercümanlık yapması için çekiştiren insanları görmek çok olağandır. yanında hiç bir evrak olmayan mı istersiniz, evrakı olup polisi anlamayan mı istersiniz, hollanda vizesiyle ilk kez almanyadan giriş yapmak isteyen mi istersiniz.. (evet vizeyi aldığınız ülkeye daha önce giriş yapmadıysanız diğer ülkeler almayabiliyorlar, alsalar da bir daha ki başvurunuz kırmızı damgayla sonuçlanabiliyor.)

  özetle yurt dışına seyahat ederken pimpirikli olup her türlü detayı düşünmekte fayda var.

  edit: fransaya vize başvurusu yapmıştım, bu gün pasaportumu aldım. kapalı hatta mühürlü zarfın içerisindeki pasaporttan, vizeniz ülkeye girme hakkı vermez, yanınızda şu şu şu evrakları bulundurmak zorundasınız notu çıktı...