1. ülkeye giriş yaparken pasaport kontrolünde size karşı şüpheli bakışları varsa bunu sorunsuz atlatmak için dikkat etmeniz gereken şeyler var.

  1-size dil seviyenizi soracaklardır öncelikle, az seviyede bir ingilizceniz varsa bunu çok açık bir şekilde belirtin. cümleyi bitirmeden turistik amaçla geldiğinizi vurgulayın. interrail amaçlı gidiyorsanız biletinizi gösterebilirsiniz.
  2-dönüş uçak biletinizi ibraz edin. evraklarınız arasında kalmayacaksanız dahi booking kağıtlarınız ve seyahat sağlık sigorta sözleşmenizi yanınızda bulundurun.
  3-size paranız var mı diye sorarsa yanınızdaki nakit parayı, kredi kartlarınızı ve banka kartlarınızı gösterin. içinde ne kadar var kontrol edemezler.
  4-sakin kalın. görevli memurla konuşurken çekinmeyin. konuşurken yüzüne bakın. bir sorun olup olmadığını sorabilirsiniz. bu sizin hakkınız.
  5-hiçbir gerekçe göstermeden sizi deport etme hakları vardır. size kötü muamelede bulunmadıkları sürece bu konuda kimseyi zorlayamıyorsunuz.
  6-gittiğiniz ülkede tanıdıklarınız olup olmadığını sorarlarsa tavsiyem varsa bile yok demenizdir. turistik bir gezi için geldiğinize inanırlarsa çok büyük bir ihtimalle o mührü pasaportunuza vuracaktır.

  yukarıda pireli çok ayrıntıyla bahsetmiş, ben özetlemiş oldum. daha önceki seyahatlerimde bir sıkıntı yaşamadım. konu hakkında biraz bilgi sahibi olmak ve bu konuda yapılması gerekenleri boşlamamak gerek.