1. Pembe Hayat KuirFest, 14-24 Ocak 2016 tarihleri arasında Ankara'da ve İstanbul'da yapılacak gösterim ve etkinliklerle 5. yılını kutlayacak.

  14-21 Ocak / Ankara
  22-24 Ocak / İstanbul

  Pembe Hayat Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Trans (LGBTT) Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen Pembe Hayat KuirFest besinci yılını kutluyor. KuirFest’in bu seneki mekânları Ankara’da Büyülü Fener Sineması, Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Torun; İstanbul’da ise Başka Sinema ev sahipliğinde Fransız Kültür Merkezi, Pera Müzesi ve Goethe Enstitüsü. Programında uzun metraj kurmaca yapımların yanı sıra belgesel, video ve animasyon gibi diğer türlere de yer veren festival besinci yılında programına bir de kısa film yarışması dahil ediyor.

  KuirFest, yakın zamanda kaybettiğimiz Chantel Akerman’ı hem yönettiği hem de başrolünde oynadığı ilk uzun metraj filmiyle anıyor. Ben, Sen, O (Je, Tu, Il, Elle, 1975) provokatif estetiği ve akıllara kazınan gerçek zamanlı lezbiyen sevişme sahnesiyle oldukça cesur bir yapım. Festival bu sene İstanbul Sessiz Film Günleri ve Goethe Enstitüsü işbirliğiyle, sinema tarihinin ilk LGBTT temalı sessiz sinema örneklerinden Diğerlerinden Farklı (Anders als die Andern, 1919) ile Doğu Almanya’nın ilk açık gey filmi Coming Out’u (1989) ve Amerikalı yönetmen Tom Kalin’in Yeni Kuir Sinema’nın en önemli örneklerinden sayılan Swoon’unu (1992) seyirciyle buluşturacak. Programın ‘Kuir Yoldaşlık’ baslığı altındaysa, bu sene trafik kazasında yitirdiğimiz LGBTT aktivistleri Boysan Yakar ve Zeliş Deniz’in anısına, Aykut Atasay’la birlikte ürettikleri Yürüyoruz (2006) ve Beyaz Atlı Prens Boşuna Gelme (2009) belgeselleri gösterilecek. Gösterimlerin ardından bu sene kaybettiğimiz aktivistler Mahmut Şefik Nilve Doğa Asi Çevik’in de anılacağı bir etkinlik düzenlenecek.

  Açılışını Esen Işık’ın Köpek filmiyle gerçekleştirecek KuirFest’in ‘Gökkuşağının Altında’ bölümünde, bir büyüme ve açılma hikâyesini ele alan Brezilya yapımı Kıyı (Beira-Mar), Berlinale’de büyük ilgi toplayan korku ve gizem dolu Tayland yapımı Mavi Saati (Onthakan), terk edilme ve ayrımcılık gibi meseleleri mizahi bir dille aktaran Kırık Gardenyalar (Broken Gardenias), Güney Afrika’daki eşcinsel kimliklere dair deneyimleri ırk ve sınıf boyutuyla gözler önüne seren Sen Bakmazken (While You Weren’t Looking), tempoyu bir an bile düşürmeyen gerilim yüklü Katalan yapımı Sonsuz Aşk (Amor Eterno) ve Meksika’dan Yeşilçam melodramları tadında bir trans hikâyesi olan Yalnız Yıldızlar (Lonely Stars) yer alacak.

  Deneysel sinemanın en büyük isimlerinden Barbara Hammer’ın ‘Kuir Belgeseller’ bölü- münde yer alan son filmi Bu Eve Hoşgeldiniz (Welcome to This House) Pulitzer ödüllü lezbiyen şair Elizabeth Bishop’ın sansasyonel hayatının ilgi çekici anekdotlarıyla süslü bir başyapıt. Programda iki biyografik film dikkat çekiyor: 1950’lerin idollerinden Tab Hunter’ın gey kimliğinin ifşa olmasıyla Hollywood stüdyo sistemi içinde yaşadığı sıkıntıları ele alan Gizli Dosya: Tab Hunter (Tab Hunter Confidential) ve Uruguay’da yaşayan trans kadın Stefania’nın karmaşık geçmişinin izlerini çocukken Nikaragua’da Sandinista gerillası olduğu döneme kadar süren Teddy ödüllü belgesel Yeni Bir insan (El Hombre Nuevo). Bu bölümde ayrıca ödüllü belgeselci Jannik Splidsboel’in Teksas’taki bir LGBTT gençlik merkezinin mensuplarının hikâyesini anlatan son filmi Misfits ve Tham Nguyen Thi imzalı belgesel Madam Phung’un Son Yolculuğu (Madam Phung’s Last Journey) da yer alacak.

  Festival yurtdışındaki festivallerden programcıları konuk etmeye bu yıl da devam ediyor. bfi Flare işbirliğiyle programlanan ‘Qara Kuir’ bölümünde Britanya siyah kuir sinemasından filmlerle siyah kuir hareketin tarihi, yönetmen Topher Campbell ve programcı Jay Bernard’ın katılımıyla tartışılacak. Ayrıca, Dok Leipzig programcılarından Annegret Richter’in hazırladığı kuir animasyon seçkisi de festival programında yer alıyor.

  Pembe Hayat Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel (LGBTT) Dayanışma Derneği’nin düzenlediği festival, LGBTİ bireylere yönelik ayrımcılığa ve şiddete dikkat çekerken Türkiye’de kuir teorinin ve sanatın konuşulmasına, tartışılmasına olanak yaratacak.

  LGBT hakları mücadelesine sanat aracılığıyla ifade alanları yaratmayı amaçlayan Pembe Hayat KuirFest, sinemadan edebiyata, müzikten videoya pek çok farklı türü buluşturacak ve Türkiye ve dünyadan kuir sanatçıları bir araya getirecek.

  ANKARA
  Kızılay Büyülü Fener Sineması bilet ücretleri: Öğrenci: 12 TL / Tam: 14 TL
  Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Torun’da gerçekleşecek gösterim ve etkinlikler ücretsizdir.

  İSTANBUL
  Fransız Kültür Merkezi bilet ücreti: 10 TL
  Pera Müzesi ve Goethe Institut’te gerçekleşecek gösterim ve etkinlikler ücretsizdir.

  program
 2. festival programını bugün inceleme fırsatı buldum. her filmi, her etkinliği incelerken farklı hayatlar, farklı hikayeler gördüm. hepsi de içine girilesi hikayeler fakat ben kendi açımdan ön plana çıkanları buraya yazıyorum. böylece, belki festivalden haberdar olmayan youserların da bu güzel hikayelere tanıklık etmesini sağlayabiliriz.

  büyülü fener sinemasında gösterilecek filmlerden gitmek istediklerim;
  birçok festivalde ödüller kazanmış bir büyüme öyküsünü anlatan "sangaile'nin yazı", bir öğretmen ve öğrencisi arasındaki gerimli cinselliği anlatan "sonsuz aşk", bir yol hikayesi olan "kırık gardenyalar" ve güney afrika’nın yakın tarihini cinsiyet ve sınıf merkezli çatışmalar üzerinden ele alan "sen bakmazken".

  çağdaş sanatlar merkezinde ise kuir kısalar yarışma filmleri, kuir animasyon seçkisi, bfı flare kısa seçkisi ve vietnam’da lgbt (lezbiyen, gey, biseksüel ve trans) olmanın zorluklarını ve çalışma hayatındaki ayrımcılığı anlatan madam phung'un yolculuğu ön plana çıkıyor.
 3. festivalin gerçekleşmesinde emeği olan herkesi kutluyorum.
  umarım izmir'de de başka sinema oluşumu içerisinde yer alan karaca sineması da kuirfest 2017'de yer alır.