1. fransız bir ip cambazı. tüm dünya kendisini 1974 yılında dünya ticaret merkezi ikiz kuleleri arasında yaptığı “izinsiz” yürüyüşle tanıdı. 2000’li yıllarda kitaplar, yazılar, filmler, diziler “teldeki adam” temasını işlediler. aslında kendisinden bahsederken anlatacak o kadar çok şey olmasına rağmen tüm hayatının ve deneyimlerinin arkasındaki duygular daha çok öne çıkıyor.

  1949 doğumlu petit’nin hayatı altı yaşında başlayan illüzyon sevdasının on altısına geldiğinde onu elinde bir denge çubuğu ile incecik bir tel üzerine çıkarması kadar kısa süren bir serüven bu aslında. sokak gösterileri, yardım kuruluşları, top çevirmeler, labutlar… belki de hepsi hepimiz için o ya da bu şekilde ulaşılabilir şeyler. tıpkı kendisinin dediği gibi; “ben yapabiliyorsam sen de yapabilirsin!”

  tüm bu cambazlık maharetinin arka yüzünde saklı bazı duygular mevcut:

  - tutku, ihtiras; küçük yaşlardan beri peşinde koştuğu cambazlık işi için olmazsa olmaz özelliklerin birincisi petit için. bu duygu yapacağınız her iş için gerekli ve bu sayede yaptığınız iş aslında iş olmaktan çıkıyor ve bir “tutku” halini alıyor.

  - azim, kararlilik; aslında bu duygu petit için “inat”la eşdeğer. tüm hayatı boyunca tutkularını azimle takip etmiş biri için inatçı demek yanlış olmaz sanırım. başarılı olmaktan çok yaptığın işten tad almak için gerekli duygu petit için.

  - sezgi, önsezi; tutkuyla bağlı olduğunuz işi kararlılıkla yürütebiliyorsanız sezgileriniz de o yönde gelişiyor. bir adım ötesini “görmek” petit için bir adım ötesine “basmak” gibi.
  inanç, güven; kendine güven konusunda en ufak bir tereddüt bile üzerinde yürüdüğü telin iktidarına boyun eğmek demek. bu durumda telin insafından başka bir şey kalmayabilir. ya da telden düşerken hissedilecek rüzgarın ağırlığı.

  - doğaçlama; sanatçı kimliği doğaçlamasına ve bu doğaçlamanın da ortaya sanat eserleri çıkarmasına sebeb oluyor. ayaklar yere basarken doğaçlamak kolay da, telin üstünde olunca sanat eseri oluyor.

  - ilham; “inspire yourself, inspire others” mottosu petit için bir hayat felsefesi. insanın ilham kaynağının yine kendisi olması fikri petit’in üzerinde yürüdüğü tel kadar ince. tüm deneyimlerini ve girişimlerini başkalarına ilham kaynağı olmak için yürütmek ise saygı duyulacak bir tavır.