1. piri reis
  salviati

  üstteki fotoğraf büyük türk denizcisi piri reis'in 1513 yılında çizdiği meşhur atlantik haritası. bu harita önemli bir harita çünkü amerika kıyılarını gösteren tarihteki en eski birkaç haritadan birisi. harita kolomb amerika kıyılarına ulaştıktan birkaç yıl sonra çizilmiştir. üzerindeki detaylı bilgiler incelendiğinde neredeyse mükemmel biçimde betimlenen bir çok bilgi ile dönemi için inanılmaz doyurucu bir kaynaktır bu. müslüman denizciler için atlantikteki bütün bilinebilecek, olası tehdit, tehlike ve çözümleri içerir. piri reis bu harita ile tüm dünya'ya meydan okuyor gibi. türk denizciliğinin doruk noktası ve gurur kaynağıdır.

  alttaki fotoğraf ise ispanyol denizci salviati'nin 1525 yılında çizilen dünya haritası. görüldüğü üzere salviati'nin haritası çok büyük oranda boş... salviati bu harita ile adeta cahilliğini belgelendirmiş. hiçbirşey bilmediğini kabul etmiş.

  piri reis'in haritası kıtalarla, adalarla ve detaylı açıklamalarla doluyken salviati'nin haritası çoğunlukla boş. haritaya bakan ve içinde merak kırıntısı olan herhangi birisi hemen "bundan sonra ne var?" diye soracaktır. harita buna cevap vermez inceleyen kişiyi yelken açıp bulmaya davet eder.

  işte türklerin geri kalma sebebi budur. milli tarih kitaplarında yazanın aksine ulusumuz ne teknolojik olarak geriydi, ne bilimsel gelişmeleri geriden takip etmişti, ne de vizyonsuz olarak idare ediliyordu. tam aksine ülkenin yöneticileri olan saltanat mensupları dönemin en ileri hocalarından yararlanarak en ileri imkanları ile eğitilir ve bugünün politikacılarından kat be kat donanımlılardı.

  bizi geri bırakan şey "artık bilinebilecek her şeyi bildiğimiz" duygusudur. avrupalı ise peşin bir hükümle cahilliğini kabul etti ve bu cehaletini yenmek için çok büyük bir merak duygusu ile hareket etti...

  sözün özü, merak iyidir dostlarım "insanın başına ne gelirse ya meraktan ya taraktan" gelmez. çocuklarınıza verebileceğiniz en büyük miras ne hanlar hamamlar, ne güzel ahlak, ne de engin bir kültür ve bilgi birikimidir. çocuklarınıza verebileceğiniz en büyük miras meraktır. merak edin merak ettirin!